Symboliczny czek na prawie 30 mln zł odebrał dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim płk Mariusz Kiszka, zastępca komendanta 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego ds. medycznych. Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie Centrum Medycyny Cyfrowej.
– Przekazujemy dziś blisko 90 mln złotych na utworzenie Centrów Medycyny Cyfrowej trzem niezwykle ważnym jednostkom dla regionu dolnośląskiego. To współpraca na światowym poziomie łącząca 18 podmiotów z całego kraju, które wspólnie stworzą nowoczesną infrastrukturę zapewniającą bezpieczeństwo i dostęp do cyfrowych zbiorów informacji. To nieprawdopodobny postęp technologiczny, jeżeli chodzi o budowanie wysokospecjalistycznych zespołów zajmujących się analizą danych. To także szansa dla polskich badaczy, by tworzyć naukę na najwyższym poziomie. Wierzę, że właśnie tutaj będą powstawać rozwiązania w zakresie medycyny personalizowanej i najnowocześniejszych terapii, które trafią do pacjentów – podkreślił podczas uroczystości prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.
4. Wojskowy Szpital Kliniczny jest największym na Dolnym Śląsku beneficjentem tego programu. Jako lider projektu będzie ściśle współpracował z Politechniką Wrocławską, Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz PORT.
– Bardzo się cieszę, że 4. Wojskowy Szpital Kliniczny znalazł się w elitarnym gronie placówek, które utworzą Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej. To wyróżnienie potwierdza naszą sprawność organizacyjną, ale przede wszystkim jest dowodem uznania potencjału medycznego i naukowego naszych pracowników – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim płk Mariusz Kiszka, zastępca komendanta ds. medycznych. – Żyjemy w czasach, w których postęp medycyny jest nierozerwalnie związany z postępem technologicznym i informatycznym – tworząc Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej na pewno przyczynimy się do jej szybszego i pełniejszego rozwoju. A na tym – co cieszy mnie szczególnie – skorzystają przede wszystkim pacjenci.
Na budowę Centrów Medycyny Cyfrowej przeznaczono w sumie w całym kraju pół miliarda złotych. Skorzysta z nich 18 placówek. Na Dolnym Śląsku będą to także wrocławski Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.
– Ministerstwu Zdrowia zależy na rozwijaniu Centrów Medycyny Cyfrowej, ponieważ dane pozyskiwane w ramach tych podmiotów, będą stanowiły o tworzeniu dodatkowego potencjału i efekcie synergii, który będzie potęgował możliwości analityczne nie tylko Agencji Badan Medycznych, ale także Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia – ocenił wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.
Centra Medycyny Cyfrowej będą niejako odpowiednikiem podobnych, już istniejących centrów opartych na analizach danych cyfrowych m.in. w Stanach Zjednoczonych. Systemy takie jak MGB Biobank integrujące dane pacjentów leczonych w szpitalach klinicznych Harvard Medical School, czy program badawczy All of Us, są obecnie źródłem wielu przełomowych odkryć.
Fot. Urząd Marszałkowski
Media o wydarzeniu:
Fakty TVP Wrocław (od ok. 10 minuty):
https://wroclaw.tvp.pl/73187463/04102023-1830
Polskie Radio Wrocław:
Gazeta Wrocławska:
wroclaw.pl:
https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/we-wroclawiu-powstana-trzy-centra-medycyny-cyfrowej