W ubiegłym roku przyjęliśmy do szpitala aż o cztery tysiące pacjentów więcej niż w 2022. To hospitalizacje planowe, a przecież istotnie wzrosła również liczba chorych, którym nasz zespół pomógł w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz w gabinetach specjalistycznych.
Comiesięczna odprawa kadry 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego upłynęła pod znakiem podsumowań 2023 roku. Dane przedstawione m.in. przez płk lek. Mariusza Kiszkę, zastępcę komendanta ds. medycznych są imponujące, ponieważ bezpośrednio przekładają się na zdrowie lub często nawet życie naszych pacjentów. Najbardziej spektakularny wzrost odnotowaliśmy w zakresie tzw. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) – w gabinetach polikliniki nasi lekarze udzielili blisko 78 tysięcy porad, czyli o prawie 20 procent więcej niż w 2022 roku. Spory wzrost odnotowaliśmy także pod względem liczby chorych przyjętych w trybie nagłym do SOR, pacjentów zgłaszających się do punktu DILO (choroby onkologiczne) a także hospitalizacji planowych. W 2022 roku na planowe, ustalone wcześniej leczenie lub zabiegi zgłosiło się niespełna 25,5 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku już ponad 29 tys. – Suche liczby nie do końca pokazują ogrom włożonej przez państwa pracy – mówił płk Kiszka. – Ale gdy wyobrazimy sobie, że za każdą z nich stoi chory, cierpiący człowiek, to przedstawione wyniki budzą szacunek.
Płk Kiszka podkreślił również, że podstawą nowoczesnego leczenia jest diagnostyka. – Rezonansem magnetycznym zbadaliśmy ponad 6,5 tysiąca osób, a tomografem 36 tysięcy. Pojedyncze badania laboratoryjne trudne zliczyć, ale z pewnością byłyby to dane idące w miliony. Wszyscy doskonale wiemy, że szpitalne mury nie leczą, że jako zespół mamy swoje ograniczenia, ale bardzo dziękuję, że każdego dnia robicie wszystko, by skutecznie pomagać jak największej liczbie chorych.
W dalszej części odprawy miniony rok podsumowali: Ewa Pielichowska – zastępczyni komendanta ds. pielęgniarstwa, kierownik kadr Robert Zalewski, Piotr Pusty – zastępca komendanta ds. ekonomiczno-finansowych, szef logistyki Paweł Błasiak, szef wydziału zaopatrzenia medycznego ppłk Grzegorz Jędrzejczyk oraz prof. Beata Jankowska-Polańska, która kieruje Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Ubiegły rok ocenił także komendant, płk dr hab. n. med. Wojciech Tański: – Szpital, jak doskonale wszyscy wiemy, to skomplikowany organizm. Rozwój jest przede wszystkim związany z potencjałem ludzkim, technologią i mądrze prowadzoną polityką finansową. Nie udałoby się nam uzyskać tak dobrych efektów bez szeroko rozumianej współpracy. Kolejne sprawy do załatwienia już na nas czekają, ale wierzę, że jeśli potraktujemy je pozytywnie, jak wyzwania a nie problemy, za rok wszyscy będziemy mieli jeszcze większą satysfakcję.
- Awans na stopień podpułkownika uzyskał zastępca kierownika Zakładu Radiologii Lekarskiej i Diagnostyki Obrazowej, lek. Sebastian Cholewa.
- Nowym inspektorem ochrony przeciwpożarowej został mgr inż. poż. Arkadiusz Cytawa.