Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

NIEZAWODNI KARDIOLODZY! POMOGLI W BEZNADZIEJNEJ SYTUACJI

NIEZAWODNI KARDIOLODZY! POMOGLI W BEZNADZIEJNEJ SYTUACJI
NIEZAWODNI KARDIOLODZY! POMOGLI W BEZNADZIEJNEJ SYTUACJI

NIEZAWODNI KARDIOLODZY! POMOGLI W BEZNADZIEJNEJ SYTUACJI

Data dodania:

Zespół kardiologów 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego uratował życie 73-letniego pacjenta, wykonując nowatorski, skomplikowany zabieg w Pracowni Hemodynamiki Ośrodka Chorób Serca.
Pan Bogdan, mieszkaniec Opola,  miał krytycznie zwężone wszystkie tętnice wieńcowe, co uniemożliwiło zastosowanie tradycyjnych metod leczenia: wszczepienia by-passów lub stentów śródnaczyniowych. Był krańcowo niewydolny i w każdej chwili groził mu zawał serca. – Czułem się fatalnie, męczyłem się już na krótkich odcinkach – mówił podczas spotkania z dziennikarzami pan Bogdan. Niestety, leczenie farmakologiczne nie gwarantowało powodzenia terapeutycznego, a dwa inne ośrodki kardiologiczne, do których pacjent zwrócił się po pomoc, nie zakwalifikowały go do zabiegu. 
Nasz zespół, sięgając po bardzo zaawansowaną technikę medyczną – rotablację –  podjął próbę ratowania życia chorego.
Zabieg zaplanowano w taki sposób, by miniaturowym wiertłem z diamentową końcówką, rozpędzającym się do 200 tys. obrotów na minutę, przewiercić zwapniałe tętnice na odcinku aż 20 cm i je udrożnić. Metoda ta jest obciążona ryzykiem uszkodzenia naczynia i zablokowania przepływu krwi, Dlatego, aby wspomóc pracę osłabionego i zagrożonego zawałem mięśnia sercowego, wprowadzono przezskórnie do serca, na czas zabiegu, specjalną pompę Impella. Zasysa ona krew z lewej komory serca i wypompowuje ją do aorty.
Operacja trwała ponad 4,5 godziny i wiązała się z dużym ryzykiem, ale sprawność naszych operatorów zagwarantowała prawidłowy jej przebieg i doprowadziła do znakomitych efektów. Chory czuje się doskonale. – Ciągle przesuwamy granice medycyny, jednak to nieuniknione, by móc oferować naszym coraz bardziej schorowanym, bo coraz starszym pacjentom, nowe formy leczenie – komentował prof. Waldemar Banasiak, szef Ośrodka Chorób Serca.
Operację przeprowadzili dr Krzysztof Ściborski i dr Andrzej Szczepański we współpracy z kardiologami z oddziału intensywnej terapii oraz zespołem pielęgniarskim.
Pracownia Hemodynamiki wykonuje każdego roku ok. 2 tysięcy zabiegów. Jak szacuje jej kierownik, dr Artur Telichowski, dzięki zebraniu nowych doświadczeń będzie można pomóc jeszcze większej grupie chorych.

Najnowsze

GENERAŁ WOJCIECH TAŃSKI!

Płk dr hab. n. med. Wojciech Tański,...

KOLEJNA PRACOWNIA REZONANSU JUŻ OTWARTA

– To aparat z najwyższej półki, który...

AWANSE I WYRÓŻNIENIA

Starszy asystent Klinicznego Oddziału Urologii lek. Jakub...

WYBITNA NEFROLOG PEŁNOMOCNIKIEM KOMENDANTA

Prof. Magdalena Krajewska zasiliła kadrę lekarską 4....

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content