4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
Medycyna nuklearna to dział medycyny wykorzystujący pierwiastki promieniotwórcze, które w połączeniu z farmaceutykami mają chemiczne i biologiczne „powinowactwo” do poszczególnych narządów. Otrzymane w ten sposób radiofarmaceutyki, po wprowadzeniu do organizmu (najczęściej drogą dożylną), wbudowują się selektywnie w konkretny narząd lub układ narządów. Emitowane promieniowanie, w zależności od jego rodzaju, pozwala na wizualizację narządu (promieniowanie „gamma”) lub efekt niszczenia zmienionych tkanek (promieniowanie „beta”).
Najczęściej stosowaną aparaturą pomiarową w medycynie nuklearnej jest kamera Gamma, której podstawową strukturę stanowi sonda scyntylacyjna – stąd nazwa ogólna tych badań – scyntygrafia.
Dzięki niej można zbadać funkcję poszczególnych narządów, w odróżnieniu od – w większości strukturalnych – badań RTG, CT, MRI i USG.
Istotą terapii izotopowych jest to, że emitowane przez podany radiofarmaceutyk promieniowanie „beta”, o odpowiednio dobranych parametrach takich jak dawka, energia promieniowania oraz czas rozpadu (tym samym działania), niszczy wybraną tkankę jak nóż chirurgiczny.
Zakład Medycyny Nuklearnej 4. WSzKzP SPZOZ wykonuje:
Badania scyntygraficzne:
Terapie izotopowe w trybie ambulatoryjnym:
Fizycy
mgr Łukasz Fajfrowski
mgr Jacek Żebrowski – spec. fizyki medycznej
Wolontariat
inż. Marta Pastor
Technicy
mgr Michał Pietraszek
lic. Rafał Loho
mgr Marta Wlaszczyk
Pielęgniarki
lic. Ewa Stankiewicz
lic. Jolanta Gil
lic. Renata Has
Administracja
Beata Michalska-Lubowiecka
Małgorzata Skrzyńska
Elwira Kosińska
Misją Szpitala jest realizacja wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, zapewnienie fachowej kadry medycznej i nowoczesnej aparatury oraz bezpieczeństwa informacji.
Tworzymy Szpital bezpieczny i przyjazny Pacjentowi.
Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.