Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

Zakład Endoskopii Zabiegowej

Zakład Endoskopii Zabiegowej

Zakład Endoskopii Zabiegowej

Ważne dla pacjentów:

1. Rejestracja na badania gastrofiberoskowe – osobiście lub telefonicznie w godz. 14-17, od poniedziałku do piątku.

2. Rejestracja na badania kolonoskopowe – osobiście z dokumentacją medyczną w godz. 14-17, od poniedziałku do piątku.

3. Konsultacja lekarska kwalifikująca do zabiegów endoskopowych pacjentów ze skierowaniem na badanie w trybie PILNYM lub w ramach szybkiej diagnostyki onkologicznej (DILO), w godz. 12-13 od poniedziałku do piątku.

4. Odbiór wyników badań histopatologicznych w rejestracji Zakładu Endoskopii Zabiegowej (pokój 1037) w godz. 14-18, od poniedziałku do piątku.

Zakład Endoskopii Zabiegowej wykonuje badania i zabiegi endoskopowe w zakresie przewodu pokarmowego dla oddziałów szpitalnych 4. WSK SP ZOZ oraz badania ambulatoryjne w ramach kontraktu z NFZ:

  •     gastroskopia
  •     gastroskopia z pobraniem wycinków
  •     kolonoskopia
  •     kolonoskopia z pobraniem wycinków

Wykonujemy zabiegowe procedury endoskopowe: usuwanie polipów w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, niszczenie zmian patologicznych w zakresie przewodu pokarmowego techniką plazmy argonowej (APC), endoskopowe podwiązywanie żylaków przełyku, endoskopowe tamowanie krwawień do przewodu pokarmowego, usuwanie ciał obcych z przełyku i żołądka.

Badania wykonuje doświadczony personel – lekarze mają specjalizację z zakresu gastroenterologii, pielęgniarki uprawnienia asystentek endoskopowych.

Zakład posiada dwie niezależne pracownie endoskopowe z wysokiej jakości sprzętem do videoendoskopii, centralną myjnię endoskopową (endoskopy są myte i dezynfekowane w automatycznym procesie sterowanym i nadzorowanym komputerowo), salę obserwacyjną dla pacjentów po badaniach endoskopowych.

Zakład ściśle współpracuje z Klinicznym Oddziałem Gastroenterologii, Kliniką Chirurgii i Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym

Dyżur endoskopowy
Od 2008 roku pełnimy 24-godzinne dyżury endoskopowe. Wykonujemy badania i zabiegi endoskopowe ze wskazań pilnych (krwawienie do przewodu pokarmowego, ciało obce) dla pacjentów SOR i oddziałów szpitalnych 4 WSK.

Kolonoskopia – informacja dla pacjenta

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym całego jelita grubego. Polega na oglądaniu wnętrza jelita giętkim optyczno-elektronicznym kolonoskopem. Końcówka aparatu ma możliwość odginania się w dowolną stronę i dowolnym zakresie. Wnętrze jelita oświetlane jest światłem przewodzonym w endoskopie światłowodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na końcu przewodu przekazywany jest na monitor telewizyjny.

Budowa endoskopu pozwala na oglądanie wnętrza jelita w naturalnych barwach. Umożliwia również wprowadzenie przez wewnętrzny kanał aparatu różnych akcesoriów: cewników, kleszczyków i pętli służących do pobierania tkanek do badania oraz do wykonania zabiegów (np. usuwania ciał obcych, usuwania polipów, tamowania krwawień).

Lekarz wykonujący badanie wprowadza endoskop przez odbyt do jelita grubego, a następnie przesuwa aparat do końca jelita. W trakcie wycofywania endoskopu, wnętrze jelita jest ponownie dokładnie badane. Czas badania uzależniony jest od budowy jelita i właściwego przygotowania się przez pacjenta. Badanie trwa od 15 do kilkudziesięciu minut.

Pacjent może odczuwać dolegliwości związane z uczuciem parcia i wzdęcia brzucha. Doznania te złagodzimy odsysając endoskopem nadmiar płynu i powietrza.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem:

  •     Nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca
  •     Nadciśnienie tętnicze
  •     Tętniak aorty
  •     Duszność w spoczynku
  •     Skłonności do krwawień (skaza krwotoczna)
  •     Ciąża
  •     Krwawienie miesiączkowe, jeśli występuje w danej chwili
  •     Uczulenie na leki
  •     Jaskra
  •     Choroby psychiczne

W czasie badania:

  •     Wszelkie nagłe dolegliwości (silny ból brzucha, ból w klatce piersiowej, duszność, nudności)

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń. O wyborze jednego z poniższych schematów powinien zadecydować lekarz.

  •     Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców i jarzyn pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, ogórków), pieczywa wieloziarnistego oraz pestek siemienia lnianego i maku.
  •     W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać klarowny, przecedzony bulion. Inne napoje można pić w dowolnej ilości (herbata osłodzona, woda mineralna, soki). Należy unikać soków koloru czerwonego i fioletowego, bo mogą utrudniać ocenę błony śluzowej podczas badania.

Przyjęcie preparatu przeczyszczającego wg załączonej instrukcji.

UWAGI

  • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka, niedoczynność tarczycy i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  •     Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka.
  • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid, plavix), powinny przerwać ich stosowanie na 5 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym (kardiologiem, internistą). Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę drobnocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexene).
  • Informacja o kontynuacji leczenia przeciwzakrzepowego po zabiegu będzie zawarta w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego.
  • Na 5 dni przed badaniem prosimy odstawić preparaty żelaza i NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen), które mogą zwiększyć skłonność do krwawienia.
  • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
  • Prosimy o przyniesienie i pokazanie przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonywanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografia oraz aktualnych wyników badań laboratoryjnych takich jak: morfologia krwi, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków i posiadać ich spis.
  • Po badaniu wykonanym w znieczuleniu pacjent przebywa w sali obserwacyjnej przez około dwie godziny; po tym czasie, pod opieką osoby towarzyszącej, może udać się do domu. Obowiązuje 12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach.
  • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
  • Wyznaczona godzina jest godziną stawienia się pacjenta do Zakładu Endoskopii Zabiegowej a nie godziną rozpoczęcia badania. Godzina rozpoczęcia badania może się przesunąć, ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia. Poza kolejnością są teakże wykonywane priorytetowe badania pacjentów ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Do przyjęcia proszę zgłosić się z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości, zawierającym PESEL pacjenta.

Kontakt
Rejestracja, informacja
261 660 493 (w godz. 12-18)

Personel

lek. Hanna Kabzińska
Pielęgniarka koordynująca - specjalista piel. zachowawczego
Dorota Noculak
Lokalizacja
Naciśnij CTRL aby przybliżyć mapę
//BUDYNKI WKLEJ //BUDYNKI KONIEC
BUDYNEK 1 - SKRZYDŁO B - PARTER
Zakład Endoskopii Zabiegowej

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content