Z satysfakcją informujemy, że 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ po raz kolejny otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”. – Każdy pacjent, przychodząc do szpitala, ma pełne prawo nie odczuwać bólu – podkreśla anestezjolog lek. Karol Witkowski.
Dla nas to wielka radość i satysfakcja, a dla naszych pacjentów pewność, że mogą liczyć na leczenie ostrego bólu pooperacyjnego zgodnie z najwyższymi standardami stosowanymi w medycynie. Certyfikat przyznaje Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Aby go otrzymać wysiłki podjął nasz Ośrodek Kształcenia i Innowacji oraz personel medyczny, zwłaszcza pracownicy Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii: lekarze Karol Witkowski Bartłomiej Kowalik. – Specjalna komisja w Krakowie analizowała kopie dokumentacji medycznej wybranych pacjentów pod kątem leczenia bólu pooperacyjnego przez nasz personel medyczny i na tej podstawie decydowała, czy stosowane standardy są zgodne z wytycznymi – mówi Karol Witkowski, przewodniczący zespołu ds. leczenia bólu w naszym szpitalu. Lekarz podkreśla, że każdy pacjent „ma prawo nie odczuwać bólu”.
Polskie Towarzystwo Badania Bólu szacuje, że ból pooperacyjny jest nieprawidłowo uśmierzany u ponad połowy polskich pacjentów. Najczęstszymi powodami są problemy organizacyjne, niewystarczająca wiedza personelu, brak czasu oraz wysoki stopień skomplikowania postępowania przeciwbólowego.
Certyfikat „Szpital bez bólu” jest aktualny przez trzy lata, po tym okresie konieczna jest kolejna certyfikacja stosowanych procedur. 4. WSzKzP SPZOZ po raz pierwszy otrzymał go w 2010 roku.
