Informacje o aktualnych i planowanych konkursach umożliwiających finasowanie pomysłów badań klinicznych i naukowych:
Agencja Badań Medycznych – https://abm.gov.pl/pl/konkursy/aktualne-nabory-1
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – https://www.gov.pl/web/ncbr/tabelaryczny-harmonogram-konkursow
Narodowe Centrum Nauki – https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/harmonogram
Projekty unijne i MZ – https://www.gov.pl/web/zdrowie/ogloszenia
Projekty dofinansowane ze środków Agencji Badań Medycznych
ProtectAA trial
KardioPROTEekCja dapagliflozyną u chorych na raka piersi leczonych anTrAcyklinAmi", akronim "PROTECTAA (protect against antracycline) TRIAL" - jest to wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie fazy III, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby oceniające wpływ dapagliflozyny na prewencję kardiotoksyczności u chorych na raka piersi w trakcie chemioterapii z udziałem antracyklin. Badanie będzie prowadzone przez konsorcjum trzech zespołów badawczych, włączając w to ośrodki kardiologiczne i onkologiczne. Do badania zostaną włączone pacjentki w przedziale wiekowym 18 - 80 lat z rozpoznaniem histologicznym raka piersi, u których zaplanowane jest leczenie antracyklinami, z wyjątkiem pacjentek z IV stopniem zaawansowania choroby nowotworowej wg klasyfikacji TNM. W badaniu biorą udział następujące ośrodki: 1. Klinika Kardiologii, Ośrodek Chorób Serca, w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznego we Wrocławiu (lider konsorcjum) 2. Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Klinika Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie 3. Centrum Chorób Piersi – Breast Unit w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu Badanie finansowane jest ze środków Agencji Badań Medycznych, zgodnie z umową o dofinansowanie nr 2022/ABM/01/00039-00. Wiodącym głównym badaczem w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Waldemar Banasiak – Kierownik Ośrodka Chorób Serca w 4WSKzP a koordynatorem krajowym dr n. med. Bartosz Krakowiak – Ordynator Oddziału Niewydolności Serca w 4WSKzP. Kontakt w sprawie projektu: protectaa@4wsk.pl
Printgraft 3D
"Ocena bezpieczeństwa i efektywności klinicznej stentgraftów aortalnych modelowanych przy użyciu innowacyjnej technologii drukowania modeli w formacie 3D- wieloośrodkowe badanie randomizowane” (2020/ABM/01/00121) to projekt realizowany w wielopodmiotowym konsorcjum, gdzie liderem jest Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie a parterami są 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu oraz Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Głównym celem badania jest wykazanie równoważności stentgraftów formowanych przy pomocy oprogramowania do medycznego druku 3D do stentgraftów wytwarzanych na zamówienie (CMD) pod względem wskaźników operacyjnych oraz przeżywalności po operacji tętniaka aorty. Personalizowane szablony protez projektowane są w oparciu o badania angiotomograficzne, które dzięki sztucznej inteligencji, tłumaczone są na obraz przestrzenny. Tak wyprodukowany szablon 3D z biożywicy zostaje wysterylizowany aby w warunkach sterylnych został naniesiony na standardowy graft piersiowy. Po zaznaczeniu miejsc otworów odpowiadających wejściom tętnic trzewnych, personel medyczny wypala otwory a następnie obszywa przy użyciu nici chirurgicznych i znaczników radiocieniujących. Tak przygotowana proteza ponownie jest umieszczana w systemie doprowadzającym i jest gotowa do implantacji. W 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu projekt realizowany jest na Oddziale Chirurgii Naczyniowej. Na czele zespołu badawczego stoi dr n. med. Artur Milnerowicz oraz dr n. med. Kornel Pormańczuk.
GEANTLE-PACE STUDY
GENTLE-PACE Study: Porównanie skuteczności kardioneuroablacji do stałej stymulacji serca to wieloośrodkowe badanie prowadzone przez konsorcjum 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Badanie jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych zgodnie z umową nr 2023/ABM/01/000003-00. Jego celem jest porównanie skuteczności i bezpieczeństwa kardioneuroablacji do stałej stymulacji serca u pacjentów z implantowanym stymulatorem serca z powodu objawowej bradykardii. Kluczowy personel projektu: Lekarz prowadzący eksperyment: Dr hab. n. med. Dariusz Jagielski Koordynator Krajowy Projektu: Dr n. med. Przemysław Skoczyński. Liderem projektu jest 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu.
NOTICE-CAS
Ocena możliwości diagnostycznych i predykcyjnych nowatorskiego zastosowania pomiaru gradientu ciśnienia w zwężeniu tętnicy szyjnej wewnętrznej u pacjentów poddawanych przezskórnej angioplastyce z implantacją stentu (CAS, carotid angioplasty ans stenting). Projekt jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych zgodnie z umową o dofinansowanie nr 2023/ABM/01/000001-00. Projekt jest prowadzony w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu. Jego celem jest próba ustanowienia nowego parametru, który mógłby okazać się pomocny w kwalifikacji chorych do przezskórnej angioplastyki tętnicy szyjnej wewnętrznej z implantacją stentu (CAS). Kluczowy personel projektu: Główny Badacz: prof. dr hab. n. med Waldemar Banasiak Kierownik Kliniczny: dr n. med. Krzysztof Ściborski Kierownik Merytoryczny: dr n. med. Artur Telichowski.