4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
Kliniczny Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej (KOITK) jest obszarem Kliniki Kardiologii, w której leczeni są pacjenci w stanie zagrożenia życia, wymagający stałego nadzoru, monitorowania i szczególnej, często wielospecjalistycznej opieki.
Na KOITK przyjmowani są przede wszystkim chorzy z:
– ostrymi zespołami wieńcowymi (zawałami serca)
– wstrząsem kardiogennym oraz innymi postaciami ostrej niewydolności serca
– ciężką dekompensacją przewlekłej niewydolności serca
– zatorowością płucną
– zapaleniem mięśnia sercowego i zapaleniem osierdzia
– tamponadą serca
– zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca
– niewydolnością oddechową towarzyszącą nagłym stanom kardiologicznym
– pacjenci po nagłym zatrzymaniu krążenia
– pacjenci hospitalizowani w Klinice Kardiologii, których stan mimo leczenia uległ pogorszeniu
Ponadto na KOITK celem monitorowania przyjmowani są chorzy po różnych, często bardzo zaawansowanych zabiegach z dziedziny kardiologii interwencyjnej wykonywanych w Pracowni Hemodynamiki, w Pracowni Elektrofizjologii lub na Sali Hybrydowej Kliniki Kardiochirurgii, takich jak:
– złożone zabiegi angioplastyki wieńcowej, w tym zabiegi obejmujące pień lewej tętnicy wieńcowej i udrożnienia przewlekłych okluzji naczyń wieńcowych
– ablacje zaburzeń rytmu serca
– implantacje układów stymulujących, kardiowerterów-defibrylatorów lub urządzeń resynchronizujących
– przezżylne usuwanie elektrod do stymulacji
– zamknięcia uszka lewego przedsionka
– balonowe angioplastyki zastawki aortalnej
– przezskórne implantacje zastawek (TAVI, TMVM)
– zabiegi przezskórnej redukcji niedomykalności zastawki mitralnej
– angioplastyki tętnic szyjnych
– alkoholowe ablacje przegrody międzykomorowej u pacjentów z kardiomiopatią przerostową
Po uzyskaniu stabilizacji stanu klinicznego opieka nad pacjentami jest zwykle kontynuowana na pozostałych oddziałach Kliniki Kardiologii.
Zespół naszego oddziału to 9 lekarek i lekarzy, w tym 5. specjalistów i 4 osoby w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z kardiologii, 25 pielęgniarek i pielęgniarzy, 8 ratowniczek i ratowników medycznych, a także 2 opiekunki medyczne. Personel KOITK dysponuje szeroką wiedzą i umiejętnościami nie tylko w zakresie leczenia różnorodnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, ale także z zakresu szeroko rozumianej intensywnej terapii. Nasi lekarze są przeszkoleni w zakresie kaniulacji żył centralnych, uzyskiwania dostępów pośrednich oraz dostępów tętniczych, wykonują cewnikowania serca, torakocentezy, perikardiocentezy oraz paracentezy, w razie konieczności prowadzą czynności resuscytacyjne.
Kliniczny Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej składa się z dwóch sal, na których łącznie może być hospitalizowanych 15 pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Rocznie na KOITK leczonych jest blisko 1500 pacjentów.
Każde stanowisko KOITK wyposażone jest w nowoczesne urządzenia do kompleksowego monitorowania – zarówno nieinwazyjnego (ciągły zapis EKG, ciśnienia tętniczego, tętna i pulsoksymetrii), jak i inwazyjnego (bezpośredni pomiar ciśnienia, dokładne pomiary hemodynamiczne). Oddział dysponuje także urządzeniami służącymi do prowadzenia ciągłej terapii nerkozastępczej (system PrisMax), wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej (5 aparatów Airvo2), nieinwazyjnej i inwazyjnej wentylacji mechanicznej (5 respiratorów), wspomagania lewej komory (2 aparaty do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej oraz system Impella), a także nowoczesnymi defibrylatorami, stymulatorami do czasowej stymulacji, aparatem do echokardiografii oraz urządzeniem do hipotermii.
Dzięki ścisłej współpracy z lekarzami Pracowni Echokardiografii, Pracowni Hemodynamiki oraz Pracowni Elektrofizjologii pacjenci hospitalizowani na KOITK mają dostęp do zaawansowanych i najnowocześniejszych form diagnostyki i leczenia. Nieodzownym elementem terapii pacjentów na naszym oddziale jest rehabilitacja prowadzona przez wyspecjalizowany Zespół Fizjoterapeutów.
Misją Szpitala jest realizacja wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, zapewnienie fachowej kadry medycznej i nowoczesnej aparatury oraz bezpieczeństwa informacji.
Tworzymy Szpital bezpieczny i przyjazny Pacjentowi.
Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.