logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

SERCE BIJE JUŻ RÓWNO

SERCE BIJE JUŻ RÓWNO

SERCE BIJE JUŻ RÓWNO

Data dodania:

Unikatowy zabieg wykonali lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pacjent czuje się świetnie, choć żyje z wszczepionymi dwoma urządzeniami regulującymi pracę serca. To jeden z nielicznych tego typu zabiegów w Polsce.
Pacjentem Kliniki Kardiologii był 74-letni mężczyzna. Z powodu niewydolności serca choremu wszczepiono kilka lat wcześniej podskórny kardiowerter-defibrylator. Wrocławianin czuł się jednak coraz gorzej, szybko się męczył i miał zbyt wolną akcję serca. Pojawiło się realne ryzyko zagrożenia życia. – Było źle, tętno spadało do 30-40 uderzeń na minutę. To była końcówka – mówi obrazowo Andrzej Połatkiewicz.
Kardiolodzy z Pracowni Elektrofizjologii zdecydowali, że szansą dla chorego może być implantacja kolejnego urządzenia, tym razem stymulatora serca. Do wyboru mieli dwie opcje: stymulator klasyczny z elektrodą, wprowadzoną do serca poprzez układ żylny lub ponad 10-krotnie mniejszy, bardzo zaawansowany technologicznie stymulator bezelektrodowy Micra. Wszczepia się go  bezpośrednio do serca, z dostępu przez żyłę udową. Medycy postawili na innowacje. – Wybór był oczywisty ze względu na to, że w przeszłości pacjent przeszedł odelektrodowe zapalenie wsierdzia – tłumaczy główny operator, prof. Dariusz Jagielski.
Podczas zabiegu lekarze musieli rozwiązać też inny problem: co zrobić, by nowe i „stare” urządzenia nie zakłócały sobie nawzajem pracy. Dzięki doświadczeniu zespołu naszych elektrofizjologów wszystko powiodło się zgodnie z planem. Pacjent czuje się obecnie znakomicie. – Kłopoty z sercem ustąpiły. Bije równo, 61 razy na minutę – mówi pan Andrzej. – Obawiałem się zabiegu, ale miałem zaufanie do lekarzy.
W trakcie implantacji Micry lekarze skorzystali również, jako pierwsi w Polsce, z systemu LinkOR. To zestaw urządzeń optycznych (kamery, ekran), które służą do rejestracji zabiegu oraz ewentualnej konsultacji ze specjalistą (w przypadku zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji klinicznej), znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie.
– Bardzo cieszy mnie postęp medycyny – podsumowuje prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca. – Lata temu stymulatory były wielkie jak szafa, pacjent nie mógł się ruszyć, był do niech jak przywiązany. Fascynujące jest obserwować, jak zmienia się technologia i jak medycyna potrafi ją wspaniale wykorzystywać. Jedno pozostaje niezmienne – lekarz zawsze musi rozważyć, czy jej zastosowanie odbędzie się z pożytkiem dla pacjenta.

Media o nas:

Fakty TVP Wrocław

https://wroclaw.tvp.pl/1631511/fakty

Gazeta Wroclawska:

https://gazetawroclawska.pl/wyjatkowa-operacja-serca-w-4-wojskowym-szpitalu-klinicznym-we-wroclawiu-lekarze-uratowali-zycie-74letniemu-choremu/ar/c14-17753007

Echo 24

https://echo24.tv/kardiolodzy-ze-szpitala-wojskowego-we-wroclawiu-przeprowadzili-unikatowa-operacje/

Polskie Radio Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/132259/Dwa-urzadzenia-regulujace-prace-jednego-serca-Nietypowy-zabieg-we-Wroclawiu

RMF FM:

https://www.rmf24.pl/regiony/wroclaw/news-unikatowy-zabieg-we-wroclawiu-serce-bije-juz-rowno,nId,6925795#crp_state=1

Onet.pl”

https://www.onet.pl/informacje/kopalniawiedzypl/wyjatkowa-operacja-we-wroclawiu-pacjent-ma-teraz-dwa-urzadzenia-regulujace-prace/k1dnbgk,30bc1058

Kopalniawiedzy.pl:

https://kopalniawiedzy.pl/kardiowerter-defibrylator-stymulator-bezelektrodowy-implantacja-wszczepienie-4-Wojskowy-Szpital-Kliniczny-we-Wroclawiu,36507

Najnowsze

KSZTAŁCENIE LEKARZY POZA UNIWERSYTETEM MEDYCZNYM TO DOBRY POMYSŁ

Politechnika Wrocławska oczekuje na decyzję Polskiej Komisji...

SENIORZY NIE ZAWIEDLI!

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz piknik, promujący...

KADROWE ROSZADY

Płk Norbert Tomczyk został nowym zastępcą komendanta...

ZDROWOTNY PIKNIK DLA SENIORÓW 65+

Moc atrakcji czeka na uczestników pikniku, który...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content