logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

SERCE BIJE JUŻ RÓWNO

SERCE BIJE JUŻ RÓWNO

SERCE BIJE JUŻ RÓWNO

Data dodania:

Unikatowy zabieg wykonali lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pacjent czuje się świetnie, choć żyje z wszczepionymi dwoma urządzeniami regulującymi pracę serca. To jeden z nielicznych tego typu zabiegów w Polsce.
Pacjentem Kliniki Kardiologii był 74-letni mężczyzna. Z powodu niewydolności serca choremu wszczepiono kilka lat wcześniej podskórny kardiowerter-defibrylator. Wrocławianin czuł się jednak coraz gorzej, szybko się męczył i miał zbyt wolną akcję serca. Pojawiło się realne ryzyko zagrożenia życia. – Było źle, tętno spadało do 30-40 uderzeń na minutę. To była końcówka – mówi obrazowo Andrzej Połatkiewicz.
Kardiolodzy z Pracowni Elektrofizjologii zdecydowali, że szansą dla chorego może być implantacja kolejnego urządzenia, tym razem stymulatora serca. Do wyboru mieli dwie opcje: stymulator klasyczny z elektrodą, wprowadzoną do serca poprzez układ żylny lub ponad 10-krotnie mniejszy, bardzo zaawansowany technologicznie stymulator bezelektrodowy Micra. Wszczepia się go  bezpośrednio do serca, z dostępu przez żyłę udową. Medycy postawili na innowacje. – Wybór był oczywisty ze względu na to, że w przeszłości pacjent przeszedł odelektrodowe zapalenie wsierdzia – tłumaczy główny operator, prof. Dariusz Jagielski.
Podczas zabiegu lekarze musieli rozwiązać też inny problem: co zrobić, by nowe i „stare” urządzenia nie zakłócały sobie nawzajem pracy. Dzięki doświadczeniu zespołu naszych elektrofizjologów wszystko powiodło się zgodnie z planem. Pacjent czuje się obecnie znakomicie. – Kłopoty z sercem ustąpiły. Bije równo, 61 razy na minutę – mówi pan Andrzej. – Obawiałem się zabiegu, ale miałem zaufanie do lekarzy.
W trakcie implantacji Micry lekarze skorzystali również, jako pierwsi w Polsce, z systemu LinkOR. To zestaw urządzeń optycznych (kamery, ekran), które służą do rejestracji zabiegu oraz ewentualnej konsultacji ze specjalistą (w przypadku zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji klinicznej), znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie.
– Bardzo cieszy mnie postęp medycyny – podsumowuje prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca. – Lata temu stymulatory były wielkie jak szafa, pacjent nie mógł się ruszyć, był do niech jak przywiązany. Fascynujące jest obserwować, jak zmienia się technologia i jak medycyna potrafi ją wspaniale wykorzystywać. Jedno pozostaje niezmienne – lekarz zawsze musi rozważyć, czy jej zastosowanie odbędzie się z pożytkiem dla pacjenta.

Media o nas:

Fakty TVP Wrocław

https://wroclaw.tvp.pl/1631511/fakty

Gazeta Wroclawska:

https://gazetawroclawska.pl/wyjatkowa-operacja-serca-w-4-wojskowym-szpitalu-klinicznym-we-wroclawiu-lekarze-uratowali-zycie-74letniemu-choremu/ar/c14-17753007

Echo 24

https://echo24.tv/kardiolodzy-ze-szpitala-wojskowego-we-wroclawiu-przeprowadzili-unikatowa-operacje/

Polskie Radio Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/132259/Dwa-urzadzenia-regulujace-prace-jednego-serca-Nietypowy-zabieg-we-Wroclawiu

RMF FM:

https://www.rmf24.pl/regiony/wroclaw/news-unikatowy-zabieg-we-wroclawiu-serce-bije-juz-rowno,nId,6925795#crp_state=1

Onet.pl”

https://www.onet.pl/informacje/kopalniawiedzypl/wyjatkowa-operacja-we-wroclawiu-pacjent-ma-teraz-dwa-urzadzenia-regulujace-prace/k1dnbgk,30bc1058

Kopalniawiedzy.pl:

https://kopalniawiedzy.pl/kardiowerter-defibrylator-stymulator-bezelektrodowy-implantacja-wszczepienie-4-Wojskowy-Szpital-Kliniczny-we-Wroclawiu,36507

Najnowsze

DWOJE ZASŁUŻONYCH DLA WROCŁAWIA

Chirurg, dr n. med. Jerzy Pawełczyk oraz...

STYMULUJĄ SERCE PO NOWEMU!

Lekarze z Pracowni Elektrofizjologii Ośrodka Chorób Serca...

SZYBCIEJ Z KARTĄ DILO

Stale rośnie liczba pacjentów,  korzystających z tzw....

SPOKOJNIE, TO TYLKO WARSZTATY!

Wznawiamy spotkania z pacjentami, którzy chcą zminimalizować...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content