Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

PATENT NA KSZTAŁCENIE LEKARZY

PATENT NA KSZTAŁCENIE LEKARZY

PATENT NA KSZTAŁCENIE LEKARZY

Data dodania:

W ubiegłym roku Wydział Medyczny okazał się najbardziej obleganym na Politechnice Wrocławskiej. O tym, dlaczego uruchomienie kierunku na uczelni technicznej jest ważne mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Wrocław prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz szef rady Wydziału Medycznego PWr.

O tym, czy prof. Banasiak nie żałuje podjęcia współpracy z PWr. w sprawie tworzenia nowego kierunku:

– Jeśli żałuję, to tego, iż nie nawiązałem współpracy z politechniką dwie dekady wcześniej. Współpraca z inżynierami to najbardziej perspektywiczna droga rozwoju medycyny, zarówno pod względem wspólnego czynienia postępów w diagnostyce, jak i w leczeniu. Decyzja o współtworzeniu Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej była dobrze przemyślana i wychodziła naprzeciw oczekiwaniu pacjentów oraz systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Należy zdawać sobie sprawę, że dzisiejsze braki w personelu medycznym wcale nie są najgorszymi. Problem ten naprawdę uwydatni się na kilkanaście lat. Wtedy będzie naprawdę dramat. To ostatnia chwila na zmianę tej sytuacji.

O początkach współpracy z Politechniką Wrocławską i potrzebie zmian systemu nauczania:

– Pierwszy ruch był po stronie uczelni, która zaprosiła mnie do tego projektu. Od początku założyłem, że w oparciu tylko o mój macierzysty szpital wojskowy nie jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu. Mając jednak zapewnienie ze strony rektora, że ten projekt będzie realizowany przez siedem wrocławskich szpitali wiedziałem, że można podjąć się tego wyzwania. Liczba lekarzy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w tym projekcie, jak i baza łóżkowa w tych szpitalach była dla mnie gwarantem.

Z mojego punktu widzenia była także chęć zmiany systemu nauczania przyszłych lekarzy. Na moich oczach w trakcie wieloletniej pracy zawodowej dokonał się niebywały postęp zwłaszcza w dziedzinie nieinwazyjnej diagnostyki. Aktualnie u większości pacjentów jesteśmy w stanie postawić rozpoznanie w pierwszych godzinach kontaktu, podczas gdy na początku mojej kariery zawodowej proces ten trwał zdecydowanie dłużej i nie zawsze kończył się sukcesem. Nie mam wątpliwości, że zawdzięczamy to wynalazkom dokonanym przez inżynierów. 

Ponadto, mając do dyspozycji ponad 3600 łóżek, stwarzamy fantastyczne warunki do praktycznej nauki zawodu. Wartym podkreślenia jest fakt wprowadzenia na naszym wydziale zasady tutoringu tj. opieki doświadczonych profesorów nad studentami od pierwszych dni przekroczenia progu uczelni. Bardzo ważnym i docenianym przez studentów jest kontakt z kliniczną medycyną od samego początku. Proszę mi wierzyć, że to jest wspaniały pomysł. Osobiście w trakcie studiów miałem świetnego tutora, który ukształtował mnie jako lekarza pod każdym względem.

O relacjach nauk medycznych i technicznych:

– Politechnika Wrocławska przez ostatnie pięć lat zrealizowała ponad 100 projektów medycznych. Konkretnych, inżynierskich rozwiązań, które wpływają lub będą wpływać na nasze zdrowie i jakość życia. Jeśli ktoś twierdzi, że to mało, to dodam, że na Wydziale Medycznym zatrudnionych zostało dotychczas ponad 70 lekarzy specjalistów, w tym 17 profesorów. W kolejnych latach będą zatrudniani kolejni nauczyciele akademiccy, którzy zadeklarowali chęć pracy na naszym Wydziale. Mamy na razie 60 studentów, więc niemal nigdzie na świecie nie są oni kształceni w tak komfortowych warunkach. A jeśli i to za mało, to podam jeszcze szerszą perspektywę. Wciąż patrzymy na polskie uczelnie i ich podział na szkoły m.in. techniczne, artystyczne czy medyczne. Tymczasem na wielu uniwersytetach w świecie świetnie funkcjonują wydziały medyczne, stanowiąc niejednokrotnie kluczowe kierunki nauczania.

Jako przykład pierwszy z brzegu mogę podać Politechnikę w Monachium, którą miałem przyjemność odwiedzić w zeszłym roku. Okazuje się, że historia powstania Wydziału Medycznego w jej ramach była bliźniaczo podobna do tej, którą jest nam dane przeżywać w ostatnim roku. Rezerwa środowiska medycznego była podobna, bo w stolicy Bawarii od kilkuset lat działa świetny uniwersytet medyczny. Teraz, po latach o tych sporach mało kto pamięta, a niemieccy pacjenci nie sprawdzają dyplomów swoich lekarzy. U nas będzie podobnie.

Cały wywiad z Gazety Wyborczej Wrocław

O pilnej potrzebie kształcenia nowych lekarzy mówił również prof. Bogdan Czapiga, szef Ośrodka Chorób Układu Nerwowego 4WSKzP SPZOZ w niedawnym wywiadzie dla telewizji Echo24.pl:

<https://echo24.tv/odcinki/czapiga-potrzebujemy-tysiecy-lekarzy-specjalistow/>

Najnowsze

MOBILNIE POMAGAMY POWODZIANOM

4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu aktywnie...

W RADIU O PIELĘGNIARKACH

4. Wojskowy Szpital Kliniczny od ręki przyjmie...

SOR ZATRUDNI LEKARZA

Szpitalny Oddział Ratunkowy poszukuje lekarzy do współpracy....

POWOŁANIE DO RADY NAUKOWEJ WIM

Dr hab. n. med. Mariusz Chabowski będzie...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content