Dwa zabiegi wszczepienia zewnątrznaczyniowego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzili lekarze z Ośrodka Chorób Serca. Dzięki temu nasz szpital dołączył do bardzo wąskiego grona polskich placówek, które mogą zaoferować chorym ten rodzaj leczenia.
Obaj operowani pacjenci, około 50-letni mężczyźni, cierpieli na niewydolność serca – jeden z nich z powodu genetycznie uwarunkowanej kardiomiopatii przerostowej, drugi miał uszkodzony mięsień sercowy, zaburzenie krzepliwości oraz bardzo częste infekcje oddechowe.
Lekarze z Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Ośrodka Chorób Serca zdecydowali, że chorzy kwalifikują się do zabiegu wszczepienia zewnątrznaczyniowego kardiowertera-defibrylatora (EV-ICD). To nowoczesne urządzenie, od niedawna dostępne w Polsce, stale monitoruje czynność elektryczną serca. W chwili wykrycia zaburzeń rytmu serca takiego jak: częstoskurcz komorowy, migotanie komór lub istotne zwolnienie częstości akcji serca może odpowiednio „zareagować”, przywracając prawidłowy rytm, a w skrajnych przypadkach wręcz uratować życie chorego.
EV-ICD składa się z elektrody oraz generatora, niewielkiego „pudełeczka”, które wszczepia się pod skórę w okolicy lewej pachy. Elektrodę natomiast wprowadza się przez małe nacięcie pod mostkiem i, omijając żyły, umieszcza na sercu. Oba elementy połączone są podskórnie specjalnym przewodem. – Ten system ma wiele zalet, ale jest trochę droższy i wskazany dla wyselekcjonowanej grupy chorych – mówi dr Bartosz Biel, który uczestniczył w obu operacjach.
Warto dodać, że zewnątrznaczyniowy kardiowerter-defibrylator, w odróżnieniu od stosowanego od wielu już lat podskórnego kardiowertera-defibrylatora, jest wyposażony w nową, bardzo istotną funkcję – umożliwia awaryjną stymulację serca w przypadku głębokiej bradykardii (spowolnienia pracy serca) lub całkowitego zatrzymania krążenia. Może także stymulować serce, przerywając częstoskurcz.
– Zabiegi przebiegły zgodnie z planem i bez komplikacji – mówi główny operator, dr n. med. Krystian Josiak. – Pacjenci wrócili już do domów i będą pod stałą kontrolą naszego ośrodka.
Oba zabiegi wykonał zespół lekarsko-pielegniarski Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej (dr n. med. Krystian Josiak, dr Bartosz Biel) przy wsparciu kardiochirurgów (dr n. med. Marek Mak i lek. Małgorzata Ptak) oraz prof. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.