4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu aktywnie włączył się w pomoc powodzianom. – Naszym zadaniem jest wsparcie cywilnego systemu ochrony zdrowia na terenie Dolnego Śląska – mówi „Polsce Zbrojnej” komendant płk dr hab. n. med. Wojciech Tański, który koordynuje działania mobilnych ambulatoriów medycznych na terenach objętych skutkami powodzi.
Wszędzie tam, gdzie ludzie z zalanych terenów mają problem z dostępem do opieki medycznej, pomagają zespoły ratowników i lekarzy pracujące w dziesięciu mobilnych ambulatoriach. Personel oddelegowano ze szpitali wojskowych z całego kraju, w sumie kilkadziesiąt osób. – Oprócz tego otrzymaliśmy także dodatkowe karetki z Dowództwa Generalnego i Inspektoratu Wsparcia – mówi płk. Tański.
W uzgodnieniu ze sztabem kryzysowym działającym przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zespoły są kierowane do małych miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej, w rejonie Lądka Zdroju. Lekarze i ratownicy medyczni pomagają chorym, jeśli trzeba wykonują szczepienia np. przeciwko tężcowi lub WZW typu A, wypisują recepty, a niekiedy – gdy jest taka konieczność – mogą wezwać transport, by udzielić poszkodowanym bardziej specjalistycznej pomocy w szpitalach.
W rozmowie z „Polską Zbrojną” komendant Tański podkreśla, że nasz szpital wspiera również szpital polowy w Nysie, do którego przekazaliśmy sprzęt do diagnostyki medycznej. – Na bieżąco udzielamy także pomocy osobom poszkodowanym w powodzi. Na szczęście są to najczęściej drobne urazy czy zakażenia, po zaopatrzeniu których poszkodowani mogą wrócić do domów – mówi płk Tański.
Cały tekst z „Polski Zbrojnej”:
Wojskowi medycy ruszają z pomocą (polska-zbrojna.pl)
Fot. Bogusław Politowski/Polska Zbrojna