Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

MIĘDZYNARODOWO NA WARSZTATACH

MIĘDZYNARODOWO NA WARSZTATACH

MIĘDZYNARODOWO NA WARSZTATACH

Data dodania:

Z udziałem prof. Mariusza Szuty, konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii głowy i szyi oraz medyków ze Słowacji i Czech odbyły się dzisiaj warsztaty szkoleniowe dla lekarzy, specjalizujących się w leczeniu onkologicznym głowy i szyi.

Gości powitał komendant 4. WSzKzP gen. dr hab. n. med. Wojciech Tański, dziękując jednocześnie lekarzom z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi za zorganizowanie kursu. – Dzięki waszemu zaangażowaniu i pasji stajemy się wiodącym w regionie ośrodkiem. Ostatnie inwestycje, czyli otwarcie nowej, świetnie wyposażonej pracowni rezonansu magnetycznego oraz pozyskanie robota Da Vinci z pewnością pomoże wam w pracy i umożliwi doskonalenie nowoczesnych technik leczenia naszych pacjentów – powiedział komendant Tański.

Warsztaty rozpoczął prof. Mariusz Szuta z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jednocześnie szef oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Profesor, który od dziewięciu lat jest konsultantem krajowym, podczas wykładu o prowokującym tytule „Czy chirurdzy szczękowo-twarzowi staną się wkrótce niepotrzebni, czyli słowo o tym, że nie zawsze warto być rozsądnym i za dużo wiedzieć”, mówił o wymaganiach dotyczących lekarzy tej specjalności, niewielkiej ich liczbie w Polsce oraz konieczności współpracy z lekarzami z innych dziedzin medycyny. Na przykładach omówił też wiele interesujących przypadków onkologicznych, z jakimi zetknął się w swojej praktyce. Wykład miał bardzo humanistyczny wydźwięk – profesor podkreślił wielokrotnie, jak ważny jest szacunek wobec pacjentów. – Traktujcie ich jak swoich najbliższych i przejdźcie razem z nimi tę trudną, terapeutyczną drogę – mówił prof. Szuta.

W części typowo warsztatowej głos zabrali m.in. dr n. med. Paulina Czarnecka z Klinicznego Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej 4. WSzKzP oraz dr Jan Stembirek z Uniwersytetu Ostrawa, którzy omówili epidemiologiczne oraz kliniczne aspekty leczenia nowotworów głowy i szyi w Polsce i Czechach. Z kolei zespół lekarzy ze Słowacji przedstawił sukcesy oraz problemy, z jakimi zetknął się podczas trwającego już pięć lat programu rekonstrukcji mikronaczyniowych w Bańskiej Bystrzycy.

Kolejne bardzo ciekawe wykłady dotyczyły dylematów medycznych związanych z ryzykiem operacji dużych guzów w obrębie głowy i szyi jako zabiegów ostatniej szansy, stosowania implantów w kostnych płatach mikronaczyniowych oraz planowaniu 3D w rekonstrukcjach ubytków onkologicznych. Na zakończenie warsztatów dr Magdalena Kanicka przybliżyła obowiązujący w Polsce systemem opieki onkologicznej i założenia Karty Diagnostyki Leczenia Onkologicznego (DILO).

Kierownikiem kursu był płk lek. Mariusz Kiszka, zastępca komendanta 4. WSzKzP, otolaryngolog oraz członek szpitalnego Zespołu Nowotworów Głowy i Szyi.

Najnowsze

MEDAL DLA KOMENDANTA

„Nowe technologie w medycynie” – to temat...

MAM SATYSFAKCJĘ Z BYCIA LEKARZEM

Ciągle stoję na dwóch nogach: klinicznej i...

ROŚNIE LICZBA BADAŃ RADIOLOGICZNYCH

Aż pięciokrotnie wzrosła liczba badań serca tomografem...

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ

Jak leczyć pacjenta po wypisie z oddziału...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content