Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

MIĘDZYNARODOWO NA WARSZTATACH

MIĘDZYNARODOWO NA WARSZTATACH

MIĘDZYNARODOWO NA WARSZTATACH

Data dodania:

Z udziałem prof. Mariusza Szuty, konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii głowy i szyi oraz medyków ze Słowacji i Czech odbyły się dzisiaj warsztaty szkoleniowe dla lekarzy, specjalizujących się w leczeniu onkologicznym głowy i szyi.

Gości powitał komendant 4. WSzKzP gen. dr hab. n. med. Wojciech Tański, dziękując jednocześnie lekarzom z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi za zorganizowanie kursu. – Dzięki waszemu zaangażowaniu i pasji stajemy się wiodącym w regionie ośrodkiem. Ostatnie inwestycje, czyli otwarcie nowej, świetnie wyposażonej pracowni rezonansu magnetycznego oraz pozyskanie robota Da Vinci z pewnością pomoże wam w pracy i umożliwi doskonalenie nowoczesnych technik leczenia naszych pacjentów – powiedział komendant Tański.

Warsztaty rozpoczął prof. Mariusz Szuta z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jednocześnie szef oddziału chirurgii szczękowo-twarzowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Profesor, który od dziewięciu lat jest konsultantem krajowym, podczas wykładu o prowokującym tytule „Czy chirurdzy szczękowo-twarzowi staną się wkrótce niepotrzebni, czyli słowo o tym, że nie zawsze warto być rozsądnym i za dużo wiedzieć”, mówił o wymaganiach dotyczących lekarzy tej specjalności, niewielkiej ich liczbie w Polsce oraz konieczności współpracy z lekarzami z innych dziedzin medycyny. Na przykładach omówił też wiele interesujących przypadków onkologicznych, z jakimi zetknął się w swojej praktyce. Wykład miał bardzo humanistyczny wydźwięk – profesor podkreślił wielokrotnie, jak ważny jest szacunek wobec pacjentów. – Traktujcie ich jak swoich najbliższych i przejdźcie razem z nimi tę trudną, terapeutyczną drogę – mówił prof. Szuta.

W części typowo warsztatowej głos zabrali m.in. dr n. med. Paulina Czarnecka z Klinicznego Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej 4. WSzKzP oraz dr Jan Stembirek z Uniwersytetu Ostrawa, którzy omówili epidemiologiczne oraz kliniczne aspekty leczenia nowotworów głowy i szyi w Polsce i Czechach. Z kolei zespół lekarzy ze Słowacji przedstawił sukcesy oraz problemy, z jakimi zetknął się podczas trwającego już pięć lat programu rekonstrukcji mikronaczyniowych w Bańskiej Bystrzycy.

Kolejne bardzo ciekawe wykłady dotyczyły dylematów medycznych związanych z ryzykiem operacji dużych guzów w obrębie głowy i szyi jako zabiegów ostatniej szansy, stosowania implantów w kostnych płatach mikronaczyniowych oraz planowaniu 3D w rekonstrukcjach ubytków onkologicznych. Na zakończenie warsztatów dr Magdalena Kanicka przybliżyła obowiązujący w Polsce systemem opieki onkologicznej i założenia Karty Diagnostyki Leczenia Onkologicznego (DILO).

Kierownikiem kursu był płk lek. Mariusz Kiszka, zastępca komendanta 4. WSzKzP, otolaryngolog oraz członek szpitalnego Zespołu Nowotworów Głowy i Szyi.

Najnowsze

ZAŚPIEWA MARIOLA AUGUSTYN

Zapraszamy na noworoczny koncert kolęd. Rozpocznie się...

ANONIMOWO OCEŃ NASZĄ PRACĘ

Pacjenci 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego mają szansę...

KONDOLENCJE

Wyrazy szczerego współczucia po śmierci Taty składamy...

DOBRYCH ŚWIĄT!

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content