Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

DA VINCI JUŻ W RĘKACH CHIRURGÓW

DA VINCI JUŻ W RĘKACH CHIRURGÓW

DA VINCI JUŻ W RĘKACH CHIRURGÓW

Data dodania:

Pierwsze zabiegi przy pomocy robota da Vinci wykonali lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Małoinwazyjnej.

Dwoje pacjentów z nowotworem jelita grubego zoperował wraz z zespołem dr n. med. Maciej Bogusiak. Asystował dr. n. med. Jakub Kobecki – obaj lekarze jako pierwsi chirurdzy uzyskali certyfikaty uprawniające do obsługi da Vinci. – Zabiegi chirurgii kolorektalnej zwykle trwają dość długo i tym razem było podobnie. Nie czas jest tu jednak kluczowy. Także technika operacji nie różni się zasadniczo od tej, jaką stosujemy w laparoskopii. Najważniejsze, że mając doskonałe pole widzenia i duże powiększenie obrazu można z pomocą robota precyzyjnie wypreparować nowotwór. Korzyść dla pacjentów jest więc oczywista – z da Vinci operujemy po prostu dokładniej – mówi dr Bogusiak.

Dr n. med. Jerzy Pawełczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Małoinwazyjnej przypomina, że nasz szpital już od kilku lat ma status Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. – Rocznie operujemy 100-120 chorych z guzami jelita grubego. Robimy to dobrze i, mam nadzieję, że dzięki da Vinci będziemy operować jeszcze sprawniej. Rozwój robotyki daje nowe możliwości chirurgom, a pacjentom większą szanse na wyleczenie.

Dr Pawełczyk podkreśla, że z czasem da Vinci będzie pomocny w operacjach nie tylko jelita grubego. – Już wkrótce dwóch następnych lekarzy z naszego zespołu: Dariusz Houdail oraz Filip Świątkowski uzyskają certyfikaty uprawniające do wykonywania zabiegów przy pomocy da Vinci, więc z pewnością naturalną koleją rzeczy będzie poszerzenie oferty dla naszych chorych.

Dwa pierwsze zabiegi nasi lekarze wykonali pod okiem dr. n. med. Krzysztofa Kaseja ze Szpitala Uniwersyteckiego w Szczecinie.

Najnowsze

SZCZERE KONDOLENCJE

„ Kiedy tracisz kogoś, kogo kochasz,...

Dzień Sportu, Sprawności Fizycznej i Zdrowego Trybu Życia w 4. WSzKzP SPZOZ we Wrocławiu

1 czerwca 2026 roku w 4 Wojskowym...

Współpraca z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych

W dniu 26.05.2026r. odbyło się uroczyste podpisanie...

Program edukacyjny w zakresie profilaktyki chorób tarczycy dla dorosłych mieszkańców Wrocławia „TARCZYCA – ŚWIADOME ZDROWIE” Program finansowany przez Gminę Wrocław

W 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką...

Przejdź do treści