Pierwsze zabiegi przy pomocy robota da Vinci wykonali lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Małoinwazyjnej.
Dwoje pacjentów z nowotworem jelita grubego zoperował wraz z zespołem dr n. med. Maciej Bogusiak. Asystował dr. n. med. Jakub Kobecki – obaj lekarze jako pierwsi chirurdzy uzyskali certyfikaty uprawniające do obsługi da Vinci. – Zabiegi chirurgii kolorektalnej zwykle trwają dość długo i tym razem było podobnie. Nie czas jest tu jednak kluczowy. Także technika operacji nie różni się zasadniczo od tej, jaką stosujemy w laparoskopii. Najważniejsze, że mając doskonałe pole widzenia i duże powiększenie obrazu można z pomocą robota precyzyjnie wypreparować nowotwór. Korzyść dla pacjentów jest więc oczywista – z da Vinci operujemy po prostu dokładniej – mówi dr Bogusiak.
Dr n. med. Jerzy Pawełczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Małoinwazyjnej przypomina, że nasz szpital już od kilku lat ma status Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. – Rocznie operujemy 100-120 chorych z guzami jelita grubego. Robimy to dobrze i, mam nadzieję, że dzięki da Vinci będziemy operować jeszcze sprawniej. Rozwój robotyki daje nowe możliwości chirurgom, a pacjentom większą szanse na wyleczenie.
Dr Pawełczyk podkreśla, że z czasem da Vinci będzie pomocny w operacjach nie tylko jelita grubego. – Już wkrótce dwóch następnych lekarzy z naszego zespołu: Dariusz Houdail oraz Filip Świątkowski uzyskają certyfikaty uprawniające do wykonywania zabiegów przy pomocy da Vinci, więc z pewnością naturalną koleją rzeczy będzie poszerzenie oferty dla naszych chorych.
Dwa pierwsze zabiegi nasi lekarze wykonali pod okiem dr. n. med. Krzysztofa Kaseja ze Szpitala Uniwersyteckiego w Szczecinie.