Nowy sprzęt kupiony w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego będzie wkrótce służył naszym pacjentom z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
W ciągu trzech najbliższych lat 4. Wojskowy Szpital Kliniczny ma szansę dostać z Narodowego Programu Transplantacyjnego ok. 600 tys. złotych na dodatkową aparaturę medyczną, która pomoże m.in. pacjentom po przeszczepach. To dopiero początek inwestycji – zaakceptowany w maju tego roku przez rząd, a przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia wieloletni plan działania (obejmuje lata 2023-2032) daje ośrodkom transplantacyjnym nadzieję na kolejne dofinansowanie.
Założeniem programu jest przede wszystkim zwiększenie liczby pobieranych i przeszczepianych komórek, tkanek i narządów, co umożliwiłoby Polsce zbliżyć się w tym zakresie do wskaźników europejskich, ale przede wszystkim dałoby wielu chorym szansę na życie. Ministerstwo stawia m.in. na rozwój sieci koordynatorów transplantacyjnych, poszerzenie i dokształcenie personelu medycznego zaangażowanego w proces przeszczepów, unowocześnienie placówek zajmujących się transplantacjami, a także podniesienie świadomości społecznej na temat leczenia z wykorzystaniem przeszczepienia narządów, tkanek i komórek.
Resort zdrowia planuje też nadzorować stałą poprawę jakości i standardów związanych z całym, bardzo skomplikowanym procesem przeszczepów. Szpitale w październiku przejdą akredytację, ale wcześniej – bo już we wrześniu – kadra medyczna weźmie udział w szkoleniach oraz webinarach z „zakresu standardów szpitalnego systemu jakości w zakresie dawstwa narządów i tkanek oraz ich wdrożenia”.
Szkolenia odbędą się w formule online w sześciu możliwych do wyboru terminach: 31.08-01.09, 7-8.09, 12-13.09, 14-15.09, 21-22.09, 26-27.09 na platformie https://www.systemjakoscidawstwa.pl/ .
W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym realizowane są obecnie programy przeszczepiania wątrób, nerek oraz rogówek od dawców zmarłych. Lekarze z Klinicznego Oddziału Chirurgii Transplantacyjnej i Chirurgii Wątroby wykonali w tym roku cztery przeszczepy wątroby oraz 16 transplantacji nerek. W poradni transplantacyjnej przygotowują chorych do przeszczepów, a następnie zapewniają im opiekę ambulatoryjną po zabiegach.
Z danych Poltransplantu, który zawiaduje procesem transplantacji w Polsce, wynika, że pod koniec lipca na przeszczepy oczekiwało łącznie 1830 chorych.