logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

SZYBCIEJ Z KARTĄ DILO

SZYBCIEJ Z KARTĄ DILO

SZYBCIEJ Z KARTĄ DILO

Data dodania:

Stale rośnie liczba pacjentów,  korzystających z tzw. szybkiej ścieżki w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych.

Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, tzw. zielona karta DILO, to rodzaj skierowania dla osób, u których lekarz podejrzewa nowotwór złośliwy lub które już mają postawione rozpoznanie choroby nowotworowej. Uprawnia ona do skorzystania z tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej, czyli m.in. szybkich terminów badań, porad specjalistów, konsylium lekarskiego i ustalonego na nim indywidulnie planu leczenia np. operacyjnego, chemioterapii, radioterapii. W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym Punkt DILO działa od 2016 roku. Jego pracownicy koordynują cały proces diagnostyki i leczenia, umawiając terminy wizyt, badań oraz zabiegów. Szacuje się, że dzięki sprawnej organizacji, chory rozpoczyna leczenie przynajmniej o kilka tygodni wcześniej niż przed wprowadzeniem kart DILO w 2015 roku.

Dr n. med. Magdalena Kanicka, Kierownik Sekcji Pakietu Onkologicznego w 4. WSzKzP podkreśla, że liczba pacjentów, którzy zgłaszali się z kartą DILO rosła systematycznie do 2019 roku. Załamanie przyszło na początku 2020, gdy wybuchła pandemia COVID-19. Dużo mniej osób decydowało się wówczas na badania profilaktyczne oraz pogłębioną diagnostykę, co skutkowało znacznym spadkiem liczby wydanych zielonych kart DILO. W najgorszym pod tym względem 2020 roku do 4. WSzKzP zgłosiło się niespełna 1600 chorych. – Obecnie widzimy, że ta sytuacja się zmieniła – mówi dr Kanicka. – Chorzy nie unikają gabinetów lekarskich, częściej się badają, dzięki czemu znacząco rośnie wykrywalność chorób nowotworowych na wczesnych etapach. W minionym roku do naszego Punktu DILO zgłosiło się ponad 30 proc. więcej pacjentów niż w 2020.

Przewidywania dotyczące epidemiologii chorób nowotworowych nie są, niestety, optymistyczne. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia liczba wykrywanych przypadków wzrośnie do 2050 roku z 20 mln (w 2022 roku) do 35 mln rocznie. To wzrost o ponad 75 procent! WHO przewiduje, że na nowotwór zachoruje co piąty z nas.

– Medycyna idzie do przodu, oferując coraz lepsze metody terapeutyczne. To one sprawiają, że część chorób nowotworowych można dzisiaj zaliczyć do chorób przewlekłych – mówi dr Kanicka. – Ale jedno pozostaje bez zmian – najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia jest profilaktyka.

Badajmy się!

Najnowsze

W RADIU O PIELĘGNIARKACH

4. Wojskowy Szpital Kliniczny od ręki przyjmie...

SOR ZATRUDNI LEKARZA

Szpitalny Oddział Ratunkowy poszukuje lekarzy do współpracy....

POWOŁANIE DO RADY NAUKOWEJ WIM

Dr hab. n. med. Mariusz Chabowski będzie...

ORTOPEDA USTRZELIŁ BRĄZ

Podporucznik Michał Bondarenko wywalczył brązowy medal mistrzostw...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content