Nowoczesna apteka szpitalna oraz powiększony Zakład Medycyny Nuklearnej – to dwie najnowsze inwestycje 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.
Nowa apteka powstaje na wewnętrznym dziedzińcu szpitala, gdzie wcześniej znajdował się nieduży parking. Obecnie po autach nie ma śladu – są olbrzymie dźwigi, wielu budowlańców oraz mnóstwo betonu i stali, z których z dnia na dzień rosną solidne fundamenty. – Budynek będzie się składał z części podpiwniczonej oraz parteru. Został zaprojektowany tak, by w przyszłości można było ewentualnie dobudować kolejne kondygnacje – tłumaczy szef logistyki, mgr Marek Oryszczak.
Nowy obiekt będzie liczył ok. dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Szacowany koszt budowy – 49 mln zł. – Planujemy całkowite ucyfrowienie apteki, dzięki czemu odciążymy nieco personel i sprawimy, że obrót i dystrybucja leków będzie widoczna online – mówi komendant, gen. bryg. dr hab. n. med. Wojciech Tański. – Szpital rozwija się bardzo dynamicznie, rosną wydatki na leki i różnego typu materiały wykorzystywane w leczeniu naszych pacjentów – jeszcze niedawno budżet apteki wynosił ok. 95 mln zł rocznie a teraz jest już dwa razy wyższy. Zależy nam, by spełniać najwyższe standardy i tworzyć doskonałe warunki do samodzielnego przygotowywania leków, nie tylko na własne potrzeby, ale także na potrzeby innych podmiotów leczniczych. Liczę, że rozwiązania zastosowane w nowej aptece pozwolą nam ograniczyć wydatki o co najmniej kilkanaście procent – przewiduje komendant.
W nowej aptece powstanie m.in. pracownia leków cytostatycznych, pracownia antybiotyków oraz pracownia żywienia pozajelitowego. Zakończenie budowy planowane jest w styczniu przyszłego roku.
Kolejną, choć nieco mniejszą inwestycją jest rozbudowa Zakładu Medycyny Nuklearnej. Nowa część powstaje niedaleko wejścia głównego do szpitala i przylega do zajmowanych obecnie przez Zakład pomieszczeń. – Do niedawna były tylko fundamenty, wczoraj przyjechały gotowe moduły i w ciągu kilku godzin stanęły ściany – cieszy się Marek Oryszczak. – Mamy nadzieję, że dodatkowe 200 m powierzchni umożliwią poprawę standardu leczenia chorych oraz warunki pracy naszej kadry.
Inwestycja ma się zakończyć już w maju.