O najnowszych metodach leczenia cukrzycy typu 2. mówił podczas specjalnego wykładu prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Dzięki nowoczesnym lekom, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach, a które są dostępne również w Polsce, diabetologia z dziedziny dość zmurszałej znalazła się w awangardzie postępu – mówił obrazowo podczas wykładu prof. Czupryniak. Ekspert podkreślił, że dzieje się tak dzięki szeroko stosowanym analogom GLP-1 oraz flozynom, które wpływają na obniżenie poziomu cukru, ale także zabezpieczają pacjentów przed wieloma powikłaniami.
Profesor podkreślał, że radykalnie zmienił się cel leczenia w cukrzycy typu 2 – już nie chodzi przede wszystkim o obniżeniu glikemii, ale o to, by skupić się na profilaktyce. – Ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ prawie każdy pacjent mierzący się z cukrzycą typu 2 znajduje się w grupie wysokiego ryzyka powikłań związanych z chorobą serca, nerek lub chorobami naczyniowymi.
Barwnego wykładu prof. Czupryniaka wysłuchało kilkudziesięciu lekarzy, głównie z Kliniki Chorób Wewnętrznych, ale także m.in. z Ośrodka Chorób Serca. Za przybycie do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego podziękował uznanemu diabetologowi komendant płk dr hab. n. med. Wojciech Tański oraz dr n. med. Justyna Lisiewicz-Jakubaszko, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych.