Prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca naszego szpitala, został powołany przez minister zdrowia na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii. Będzie je pełnił przez pięć lat.
Do głównych zadań konsultanta krajowego należy m.in. prognozowanie potrzeb zdrowotnych w dziedzinie kardiologii, opiniowanie i doradztwo przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także doradztwo w sprawie realizacji zadań, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych.
Warto dodać, że prof. Banasiak jest także przewodniczącym Rady Dyscypliny Medycznej – Nauki Medyczne oraz kierownikiem Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej.
Prof. Banasiak jest związany z 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu od 1984 roku. Początki swojej kariery przedstawił w książce „Od polowego do klinicznego” wydanej z okazji 70-lecia utworzenia szpitala wojskowego: – Po skończonej Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi jako prymus miałem prawo wyboru miejsca pracy, jednak po stażu i pobycie w jednostce wojskowej okazało się, że propozycje, jakie otrzymałem są dalekie od moich oczekiwań. Kliku przyjaznych mi profesorów WAM podpowiedziało mi, że prof. Czesław Telichowski tworzy nowy zespół w szpitalu wojskowym (…). Z medycyną jest trochę tak, jak z produkcją najwyższej klasy zegarków – trzeba terminować u znakomitego specjalisty. To on kształtuje adepta, to on pokazuje, co naprawdę liczy się w danym fachu. Ja miałem szczęście, że trafiłem pod opiekę Profesora (…). Pozwalał mi na samodzielność – luksus, z którym niewielu młodych, ambitnych lekarzy po studiach się styka.
Z kolei prof. Czesław Telichowski tak opisywał zakończenie swojej kariery jako szefa: – Moim celem było pozostawienie Kliniki komuś, kto w sensie moralnym i merytorycznym byłby w stanie zapewnić jej rozwój. Wybór padł na prof. Waldemara Banasiaka. Ośrodek Chorób Serca, jaki stworzył, ma w Polsce zasłużoną renomę.
Prof. Banasiak zawsze stawiał na rozwój młodych lekarzy, ponieważ jak przyznaje „tak postrzega rolę szefa, który musi edukować”. Jest opiekunem dwóch rozpraw habilitacyjnych i promotorem 13 doktoratów. Recenzował 21 postępowań do tytułu profesora, 13 doktora habilitowanego i 11 doktoratów.
W latach 2009-11 prof. Banasiak pełnił zaszczytną funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Profesor specjalizuje się w leczeniu niewydolności serca, a do jego zainteresowań naukowych należą też obszary związane ze stabilną chorobą wieńcową, migotaniem przedsionków oraz kardioonkologią.
Panie Profesorze, serdecznie gratulujemy!