logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

WOJSKO NA BADANIACH

WOJSKO NA BADANIACH

WOJSKO NA BADANIACH

Data dodania:

Ponad 30 żołnierzy przebadali nasi lekarze w ramach akcji „Wojsko bada wojsko”. Sprawdzali uszy, nos, głowę oraz szyję pod kątem nieprawidłowości, które mogą wskazywać na początki choroby nowotworowej.
Wrzesień od lat jest miesiącem profilaktyki nowotworów głowy i szyi. W tym roku 4. Wojskowy Szpitala Kliniczny we Wrocławiu wspólnie z 2. Wojskowym Szpitalem Polowym rozpoczął realizację programu profilaktycznego regionu głowy i szyi, adresowanego do żołnierzy zawodowych „Wojsko bada wojsko”. Pierwszego dnia dr Szczepan Barnaś, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi przebadał ponad 30 żołnierzy. – Te badania są nieinwazyjne, niebolesne, a wiele mówią o stanie zdrowia pacjenta – podkreśla doświadczony lekarz. – Pamiętajmy też, że zmiany wcześnie wykryte można wyleczyć w ponad 90 procentach – dodaje płk dr Jarosław Bukwald, komendant 2. Wojskowego Szpitala Polowego oraz lekarz laryngolog. Obaj specjaliści przypominają, że z każdym rokiem rośnie liczba chorych na raka okolicy głowy i szyi. Ma to związek m.in. ze sposobem życia i codziennym stresem.
Warto podkreślić, że nasz szpital oferuje badania profilaktyczne także osobom niezwiązanym z wojskiem. Wszyscy, zwłaszcza palacze, którzy są zaniepokojeni np. przewlekłą chrypką lub niegojącymi się zmianami w obrębie jamy ustnej mogą bez skierowania zgłaszać się do naszej otwartej niedawno Pracowni Nowotworów Głowy i Szyi. Wystarczy, że zarejestrują się na wizytę telefonicznie, nr 887 473 227.
– Profilaktyka onkologiczna głowy i szyi to w dużej mierze monitorowanie stanów przedrakowych takich jak leukoplakia czy brodawczaki – wyjaśnia dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. – To także monitorowanie pacjentów po uprzednim leczeniu onkologicznym, ponieważ u 30 procent z nich, w ciągu kilku lat, powstanie kolejne ognisko raka.

Relacja w TVP Wrocław, (od ok. 5 minuty):

https://wroclaw.tvp.pl/72515542/05092023-2130

Najnowsze

POTRZEBNA KREW

Terenowa Stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa...

KSZTAŁCENIE LEKARZY POZA UNIWERSYTETEM MEDYCZNYM TO DOBRY POMYSŁ

Politechnika Wrocławska oczekuje na decyzję Polskiej Komisji...

SENIORZY NIE ZAWIEDLI!

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz piknik, promujący...

KADROWE ROSZADY

Płk Norbert Tomczyk został nowym zastępcą komendanta...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content