logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

POMOŻEMY POLCE Z KAZACHSTANU

POMOŻEMY POLCE Z KAZACHSTANU

POMOŻEMY POLCE Z KAZACHSTANU

Data dodania:

Maria Pissowodzka, 92-letnia Polka mieszkająca od dziecka w Kazachstanie, będzie operowana w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Pani Maria urodziła się w 1932 roku w polskiej rodzinie na Podolu, ale jako czteroletnia dziewczynka została z rodziną przesiedlona na stepy północnego Kazachstanu. Do niedawna mieszkała w Kalinówce koło Czkałowa, starając się od wielu lat o repatriację do Polski. Swoje dzieci, a także wnuczkę nauczyła języka polskiego, pielęgnowała polskie tradycje i całe życie marzyła o powrocie do ojczyzny swoich przodków. Na początku roku pani Maria złamała kość udową, jednak w Kazachstanie nie dostała pomocy medycznej. W powrocie do Polski pomogła jej m.in. Grażyna Orłowska-Sondej, dziennikarka Telewizji Polonia, która od lat prowadzi Studio Wschód, opisując w swoich audycjach zagmatwane losy Polaków.

–  Pani Maria oraz jej córka z zięciem dostali wreszcie wizy, przemierzyli tysiące kilometrów i zamieszkali pod  Wrocławiem. We Wrocławiu od lat mieszka też jej wnuczka, która tutaj skończyła studia i założyła rodzinę. Naszym celem jest teraz zorganizowanie pilnej pomocy medycznej dla pani Marii – wyjaśnia Grażyna Orłowska-Sondej.

Pacjentkę skonsultował prof. Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego: – Przeprowadzimy zabieg wszczepienia endoprotezy najszybciej jak to będzie możliwe, ale wcześniej pani Maria musi wyleczyć uraz prawej ręki, by móc jej używać podczas rehabilitacji, gdy będzie korzystać z kul ortopedycznych – wyjaśnia lekarz.

Prof. Dragan dodaje, że sytuacja jest nadzwyczajna, a leczenie pani Marii będzie możliwe m.in. dzięki wsparciu zarządu szpitala i osobiście komendanta płk dr. hab. n. med. Wojciecha Tańskiego. – Szpital od lat jest kojarzony z pomocą dla cywilów oraz żołnierzy. Wcześniej leczyli się tu poszkodowani na Majdanie, ostatnio żołnierze z toczącej się w Ukrainie wojny, więc szeroko rozumiana tradycja prospołecznej działalności jest wpisana na stałe w naszą historię. Dzieje pani Marii poruszyły mnie także osobiście, są  przykładem pięknej, patriotycznej postawy. Cóż, mój dziadek-lekarz zginął w Starobielsku….

Jako lekarz z 40-letnim doświadczeniem uważam, że obowiązkiem jest udzielanie wszelkiej możliwej pomocy osobom takim, jak pani Maria – kończy prof. Dragan.

Reportaż „Sny o ojczyźnie. Pani Maria wraca do Polski”

Screenshot: TVP Polonia

Najnowsze

WESOŁEGO ALLELUJA!

Z okazji Świąt Wielkanocnych przekazuję wszystkim Pracownikom...

PODSUMOWALIŚMY MINIONY ROK

W ubiegłym roku przyjęliśmy do szpitala aż...

ODESZŁA JOANNA ZBYSZEWSKA

Z żalem informujemy o odejściu pielęgniarki Joanny...

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest najlepszą okazją, aby...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content