logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

POMOŻEMY POLCE Z KAZACHSTANU

POMOŻEMY POLCE Z KAZACHSTANU

POMOŻEMY POLCE Z KAZACHSTANU

Data dodania:

Maria Pissowodzka, 92-letnia Polka mieszkająca od dziecka w Kazachstanie, będzie operowana w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Pani Maria urodziła się w 1932 roku w polskiej rodzinie na Podolu, ale jako czteroletnia dziewczynka została z rodziną przesiedlona na stepy północnego Kazachstanu. Do niedawna mieszkała w Kalinówce koło Czkałowa, starając się od wielu lat o repatriację do Polski. Swoje dzieci, a także wnuczkę nauczyła języka polskiego, pielęgnowała polskie tradycje i całe życie marzyła o powrocie do ojczyzny swoich przodków. Na początku roku pani Maria złamała kość udową, jednak w Kazachstanie nie dostała pomocy medycznej. W powrocie do Polski pomogła jej m.in. Grażyna Orłowska-Sondej, dziennikarka Telewizji Polonia, która od lat prowadzi Studio Wschód, opisując w swoich audycjach zagmatwane losy Polaków.

–  Pani Maria oraz jej córka z zięciem dostali wreszcie wizy, przemierzyli tysiące kilometrów i zamieszkali pod  Wrocławiem. We Wrocławiu od lat mieszka też jej wnuczka, która tutaj skończyła studia i założyła rodzinę. Naszym celem jest teraz zorganizowanie pilnej pomocy medycznej dla pani Marii – wyjaśnia Grażyna Orłowska-Sondej.

Pacjentkę skonsultował prof. Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego: – Przeprowadzimy zabieg wszczepienia endoprotezy najszybciej jak to będzie możliwe, ale wcześniej pani Maria musi wyleczyć uraz prawej ręki, by móc jej używać podczas rehabilitacji, gdy będzie korzystać z kul ortopedycznych – wyjaśnia lekarz.

Prof. Dragan dodaje, że sytuacja jest nadzwyczajna, a leczenie pani Marii będzie możliwe m.in. dzięki wsparciu zarządu szpitala i osobiście komendanta płk dr. hab. n. med. Wojciecha Tańskiego. – Szpital od lat jest kojarzony z pomocą dla cywilów oraz żołnierzy. Wcześniej leczyli się tu poszkodowani na Majdanie, ostatnio żołnierze z toczącej się w Ukrainie wojny, więc szeroko rozumiana tradycja prospołecznej działalności jest wpisana na stałe w naszą historię. Dzieje pani Marii poruszyły mnie także osobiście, są  przykładem pięknej, patriotycznej postawy. Cóż, mój dziadek-lekarz zginął w Starobielsku….

Jako lekarz z 40-letnim doświadczeniem uważam, że obowiązkiem jest udzielanie wszelkiej możliwej pomocy osobom takim, jak pani Maria – kończy prof. Dragan.

Reportaż „Sny o ojczyźnie. Pani Maria wraca do Polski”

Screenshot: TVP Polonia

Najnowsze

POTRZEBNA KREW

Terenowa Stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Kriolecznictwa...

KSZTAŁCENIE LEKARZY POZA UNIWERSYTETEM MEDYCZNYM TO DOBRY POMYSŁ

Politechnika Wrocławska oczekuje na decyzję Polskiej Komisji...

SENIORZY NIE ZAWIEDLI!

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz piknik, promujący...

KADROWE ROSZADY

Płk Norbert Tomczyk został nowym zastępcą komendanta...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content