Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

NIEZWYKŁA OPERACJA ORTOPEDYCZNA

NIEZWYKŁA OPERACJA ORTOPEDYCZNA

NIEZWYKŁA OPERACJA ORTOPEDYCZNA

Data dodania:

Podczas jednego zabiegu nasi lekarze wymienili dwa duże stawy – biodrowy i kolanowy oraz kość udową. 64-letni mężczyzna znów będzie mógł chodzić bez bólu. 

– Taką operację chirurg wykonuje czasem raz w swoim zawodowym życiu – mówił przed wejściem do sali operacyjnej ppłk lek. Jacek Słysz, zastępca ordynatora Klinicznego Oddziału Ortopedii.

W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym odbyła się po raz pierwszy, ale tak skomplikowany zabieg również w innych placówkach medycznych jest wyjątkiem. – Szczerze mówiąc, nawet w literaturze fachowej nie znalazłem na ten temat zbyt wiele informacji – przyznaje lekarz.

Pacjent, 64-letni pan Aleksy z Jelcza-Laskowic, blisko 30 lat temu zachorował na nowotwór kości. Raka udało się pokonać, jednak chory musiał dwa razy przejść operację wszczepienia endoprotezy lewego stawu biodrowego oraz fragmentu kości udowej, najdłuższej kości w ciele człowieka. Pierwszy zabieg wykonał prof. Szymon Dragan, obecny kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Po latach zarówno implant, jak i kość zużyły się i poluzowały na tyle, że mężczyzna poruszał się tylko z pomocą kul. Do bólu biodra doszedł kolejny problem ortopedyczny – pan Aleksy cierpiał z powodu znacznego zwyrodnienia lewego stawu kolanowego.

Lekarze z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu uznali, że mogą mu pomóc, ale konieczna jest bardzo rozległa operacja – jednoczasowa implantacja modułowego systemu składającego się z endoprotez dwóch dużych stawów – biodrowego i kolanowego oraz trzonu kości udowej.

– Skala destrukcji wszczepionej dawno temu protezy biodra i kości udowej oraz własnej tkanki kostnej pacjenta okazała się tak duża, że standardowe, pojedyncze zabiegi nie wchodziły w grę. Zdecydowaliśmy, że wykonamy tylko jedną operację, podczas której wszczepimy dwa stawy i kość udową w taki sposób, by chory zachował dobrą ruchomość operowanej kończyny – mówi dr Słysz.

Do operacji przystąpiło aż czterech chirurgów. Dzięki doświadczeniu zespołu lekarsko-pielęgniarskiego zabieg trwał około czterech godzin, pacjent cały czas był przytomny. Lekarze najpierw usunęli stary i wszczepili nowy implant panewki stawu biodrowego, następnie wymienili staw kolanowy na endoprotezę w części piszczelowej, a na końcu, po precyzyjnych pomiarach i śródoperacyjnym sprawdzeniu stabilności wszczepionych elementów, przeprowadzili zabieg implantacji protezy kości udowej z kolanowym i biodrowym końcem endoprotezy.

– Cieszę się, że mam to za sobą i bardzo dziękuję lekarzom za pomoc. Czuję się dobrze, wierzę, że po okresie rehabilitacji będę chodził i żył bez bólu. Najważniejsza jest motywacja, a na mnie i wspólną zabawę z niecierpliwością czeka dwuletni wnuczek – mówił pan Aleksy już następnego dnia po zabiegu.

Operację przeprowadził ppłk Jacek Słysz w asyście: lek. Jarosława Sidoruka, lek. Michała Boczana, ppor. lek. Michała Bondarenki (ortopedzi), dr. Wojciecha Dąbrowskiego, piel. Katarzyny Andrzejewskiej (anestezjologia), piel. Agnieszki Olszak, piel. Karoliny Miękisiak i piel. Patryka Zdziarskiego (instrumentariusze). W doborze implantów pomogła Marta Jawor.

Prof. Szymon Dragan zauważa, że historia zatoczyła koło. Przyznaje jednocześnie, że klinika ma w planach poszerzenie oferty medycznej dla chorych z nowotworami. – Takich przypadków jest coraz więcej, musimy proponować nowe rozwiązania i stawiać także na ten rodzaj leczenia. Cieszę się, że wracamy do ortopedii onkologicznej.

Po kilku dniach, które minęły od operacji, dr Słysz jest dobrej myśli: – Wczesna ocena czynnościowa i radiologiczna napawa optymizmem. Pacjent jest w dobrych rękach, bo o jego rehabilitację dba nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów, kierowany przez mgr Danutę Cegłę – podkreśla lekarz.

Pierwsze spacery pod czujnym okiem rehabilitantów pan Aleksy ma już za sobą.

Najnowsze

DOKTOR HABILITOWANY ARTUR MILNEROWICZ

Rada Dziedziny Naukowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nadała...

BADANIE SKÓRY DLA WROCŁAWIAN

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Wrocławia do udziału w...

REKORDOWA KONFERENCJA NEURORADIOLOGÓW

Blisko 300 specjalistów z kraju i zagranicy...

ŚWIĄTECZNE MUZYKOWANIE

Zespół Gieni Dudki znów koncertował dla naszych...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Przejdź do treści