logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

CHIRURG, KTÓRY UMIE ZROBIĆ JEDNĄ OPERACJĘ TO DRAMAT

CHIRURG, KTÓRY UMIE ZROBIĆ JEDNĄ OPERACJĘ TO DRAMAT

CHIRURG, KTÓRY UMIE ZROBIĆ JEDNĄ OPERACJĘ TO DRAMAT

Data dodania:

Przyjechałem do Religi. „Żonaty?” – spytał. „Nie” – zaprzeczyłem. „Znakomicie” – stwierdził – tak dr Jacek Skiba wspomina w Gazecie Wyborczej początki swojej pracy ze słynnym lekarzem. Nieco później kardiochirurg ze Śląska stworzył, wspólnie z zespołem Ośrodka Chorób Serca, deficytową na owe czasy Klinikę Kardiochirurgii w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Od 20 lat zespół dr. Skiby ratuje życie wrocławian i Dolnoślązaków. Przeprowadził tysiące zabiegów i diametralnie poprawił sytuację chorych z naszego regionu, którzy wymagają operacji serca. O początkach pracy we Wrocławiu i spotkaniu z prof. Religą, które zasadniczo wpłynęło na przebieg jego kariery zawodowej opowiedział w rozmowie z dziennikarką wrocławskiej Gazety Wyborczej.
– Gdy przyjechałem do Wrocławia, zaproszono mnie na rozmowę w urzędzie wojewódzkim. Powiedziałem, że chcemy wprowadzić jedną rzecz: nikt nie wyjedzie z Dolnego Śląska, kto ma tętniaka aorty. To była największa pięta achillesowa wszystkich kardiochirurgii w całej Polsce. Nikt tego nie chciał operować, bo wszyscy się bali. Często były telefony po całej Polsce, by znaleźć oddział, który przyjmie takiego chorego. To są najtrudniejsi pacjenci, najgorzej idący po operacji, mówiąc w żargonie chirurgicznym, i dający największe straty finansowe, bo za ich leczenie nikt później nie chce płacić. A taki chory, po operacji, czasem miesiąc leży w szpitalu. Zaczęliśmy tych pacjentów w szpitalu wojskowym operować i teraz robimy około stu tętniaków rocznie. Jesteśmy pod tym względem w absolutnej czołówce krajowej – wspomina dr Skiba w obszernej rozmowie z dziennikarką „GW”.
Dr Skiba podkreśla, jak bardzo cieszy go rozwój zawodowy współpracowników: – Jestem bardzo dumny, bo na 11 chirurgów pracujących na tym oddziale mamy ośmiu kardiochirurgów i wszyscy robią wszystko. Rozmawialiśmy o tym wielokrotnie z Religą i on zawsze mówił, że sobie nie wyobraża kardiochirurga, który by robił tylko dwie operacje, czyli np. zastawkę mitralną lub aortalną, a już wieńcówki nie. Nawet koledzy, którzy przyszli do nas z ówczesnej Akademii Medycznej, mówili, że ktoś tam się specjalizował w aortalnych, a inny robił tylko wieńcówkę. A jak taki lekarz miał dyżur i konieczny był zabieg, którego on nie potrafi wykonać? „To się wzywało innego” – usłyszałem. Pomyślałem, tak być nie powinno. Dla mnie chirurg, który umie zrobić jedną operację, to dramat. Albo wszystko, albo nic. Teraz nawet ci, którzy woleliby operować by-passy lub zastawki – u nas robią wszystko. Nauczyli się.

Cały wywiad z dr. Jackiem Skibą:

Wstęgę przecinał Zbigniew Religa, bo to jego uczeń 20 lat temu został szefem nowej kardiochirurgii we Wrocławiu (wyborcza.pl)
 

Na zdjęciu: dr Marek Gemel, dr Krzysztof Toczek, prof. Waldemar Banasiak i dr Jacek Skiba podczas otwarcia oddziału kardiochirurgicznego w 2003 roku.

Fot. archiwum prywatne

Najnowsze

KSZTAŁCENIE LEKARZY POZA UNIWERSYTETEM MEDYCZNYM TO DOBRY POMYSŁ

Politechnika Wrocławska oczekuje na decyzję Polskiej Komisji...

SENIORZY NIE ZAWIEDLI!

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz piknik, promujący...

KADROWE ROSZADY

Płk Norbert Tomczyk został nowym zastępcą komendanta...

ZDROWOTNY PIKNIK DLA SENIORÓW 65+

Moc atrakcji czeka na uczestników pikniku, który...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content