logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

BEZPIECZNIEJ NA BLOKU OPERACYJNYM

BEZPIECZNIEJ NA BLOKU OPERACYJNYM

BEZPIECZNIEJ NA BLOKU OPERACYJNYM

Koniec z ręcznym otwieraniem pojemników z płynnymi odpadami chirurgicznymi oraz narażaniem personelu bloku operacyjnego na ewentualny kontakt z zanieczyszczeniami biologicznymi – od dzisiaj odpady są odprowadzane i utylizowane bez udziału człowieka.
Wszystko dzięki ssakowi elektrycznemu Neptune 3, który 4. Wojskowy Szpital Kliniczny kupił za ponad 400 tys. zł, korzystając ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (dotacja ok. 161 tys. zł oraz pożyczka blisko 243 tys. zł). Warto podkreślić, ze jesteśmy pierwszym szpitalem na Dolnym Śląsku i szóstym w Polsce, który korzysta z tej technologii.
– Dzięki nowemu urządzeniu zdecydowanie lepiej chronimy środowisko – ocenia Dorota Habiniak, pielęgniarka oddziałowa Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. – Zastosowane rozwiązania pozwalają szybko i dokładnie utylizować odpady płynne oraz, co szczególnie ważne, lepiej dbać o bezpieczeństwo naszych pracowników.
Płynne odpady chirurgiczne, których podczas operacji powstaje nawet kilkanaście litrów, były dotąd zbierane do specjalnych plastikowych pojemników. Po zabiegu, narażając się przy tym na kontakt z potencjalnie zakaźnymi płynami, pracownik bloku musiał ręcznie je opróżnić i przelać ciecz do utylizacji.
Od dzisiaj wszystkie te czynności wykona maszyna – po raz pierwszy urządzenie zastosowano podczas operacji ortopedycznej, polegającej na wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego.
Nasz szpital zdecydował się na zakup dwóch zestawów do odsysania płynów oraz stację do ich utylizacji. Na świecie podobne urządzenia są bardzo szeroko stosowane – w Stanach Zjednoczonych stanowią standardowe wyposażenie bloków operacyjnych, w Europie także można je już spotkać w większości szpitali.

Najnowsze

KSZTAŁCENIE LEKARZY POZA UNIWERSYTETEM MEDYCZNYM TO DOBRY POMYSŁ

Politechnika Wrocławska oczekuje na decyzję Polskiej Komisji...

SENIORZY NIE ZAWIEDLI!

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz piknik, promujący...

KADROWE ROSZADY

Płk Norbert Tomczyk został nowym zastępcą komendanta...

ZDROWOTNY PIKNIK DLA SENIORÓW 65+

Moc atrakcji czeka na uczestników pikniku, który...

 

Numer telefonicznej informacji – 261 660 373.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku (w dni robocze), w godz. 7.00 – 15.00.

Skip to content