4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Ośrodek Diagnostyki Obrazowej jest jednym z wiodących tego typu ośrodków na Dolnym Śląsku. W jego skład wchodzą Zakład Radiologii Lekarskiej i Diagnostyki Obrazowej, Zakład Medycyny Nuklearnej, Zakład Radiologii Zabiegowej oraz Zakład Patomorfologii. Pracuje w nim świetnie wykształcona kadra medyczna, która dysponuje bardzo nowoczesnym, wysokospecjalistycznym sprzętem diagnostycznym, spełniającym wszelkie standardy europejskie.
KIEROWNIK OŚRODKA: dr n. med. Jacek NOWICKI
Sekretariat medyczny - mgr Diana FRANCZAK
Kontakt:
Samodzielna Pracownia Nieinwazyjnych Badań Obrazowych Układu Krążenia
KIEROWNIK: dr hab. n. med. Paweł GAĆ, prof. UMW
Zakład Radiologii Lekarskiej i Diagnostyki Obrazowej
Wykonuje klasyczne badania radiologiczne, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badania elektrokardiograficzne. Wszystkie w oparciu o systemy radiografii cyfrowej pośredniej CR i radiografii cyfrowej bezpośredniej DR oraz wsparciu ze strony nowoczesnego systemu informatycznego AMMS . Zainstalowany w szpitalu system archiwizacji i prezentacji danych PACS (Picture Archives and Communication System) ułatwia gromadzenie i prezentację wyników badań, ułatwia organizację szkoleń i konferencji naukowych.
Zakład Radiologii Lekarskiej i Diagnostyki Obrazowej wykonuje badania diagnostyczne dla wszystkich jednostek szpitala, ponadto dla poradni przyszpitalnych oraz innych jednostek i placówek medycznych.
Zakład czynny jest codziennie przez całą dobę. Pracownie diagnostyczne MR oraz TK pracują w godzinach 07.00-19.00 (badania planowe i bieżące), a także wykonują całodobowo badania w trybie pilnym z oddziałów szpitalnych oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pracownia RTG czynna jest codziennie przez całą dobę. Pracownia RTG pracuje w godzinach 08.00-14.00 (badania planowe i bieżące), natomiast w godzinach 14.00-08.00 wykonywane są badania w trybie pilnym z oddziałów szpitalnych oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Kadra:
KIEROWNIK: lek. Andrzej WYSOCKI
Zastępca kierownika - mjr lek. Sebastian CHOLEWA (cz.p.o.)
Kierownik pracowni RTG - lek. Małgorzata KUŚMIERSKA
Kierownik pracowni TK - lek. Piotr LASZCZYŃSKI
Sekretariat medyczny - Joanna PAJĄK
Lekarze specjaliści radiologii i diagnostyki obrazowej:
Rezydenci:
Pielęgniarka koordynująca:
Pielęgniarki: Edyta TUŻNIK, Jolanta MAZUR, Małgorzata SKOCZYLAS, Piotr ROMANOWSKI, Jerzy WOŹNIAK, Marta KAMIEŃSKA-GOLEC, Dorota JAGODZIŃSKA, Maria URBEL, Renata MIŁEK, Aleksandra CZERWIŃSKA.
Rejestratorki: Beata GROCHOWSKA, Izabela WOJDYLAK, Anna BERG
Kierownik zespołu techników elektroradiologii/koordynator:
Technicy elektroradiologii:
Zakład Medycyny Nuklearnej
Medycyna nuklearna to dział medycyny wykorzystujący pierwiastki promieniotwórcze, które w połączeniu z farmaceutykami mają chemiczne i biologiczne "powinowactwo" do poszczególnych narządów. Otrzymane w ten sposób radiofarmaceutyki, po wprowadzeniu do organizmu (najczęściej drogą dożylną), wbudowują się selektywnie w konkretny narząd lub układ narządów. Emitowane promieniowanie, w zależności od jego rodzaju, pozwala na wizualizację narządu (promieniowanie "gamma") lub efekt niszczenia zmienionych tkanek (promieniowanie "beta").
Najczęściej stosowaną aparaturą pomiarową w medycynie nuklearnej jest kamera Gamma, której podstawową strukturę stanowi sonda scyntylacyjna - stąd nazwa ogólna tych badań - scyntygrafia.
Dzięki niej można zbadać funkcję poszczególnych narządów, w odróżnieniu od - w większości strukturalnych - badań RTG, CT, MRI i USG.
Istotą terapii izotopowych jest to, że emitowane przez podany radiofarmaceutyk promieniowanie "beta", o odpowiednio dobranych parametrach takich jak dawka, energia promieniowania oraz czas rozpadu (tym samym działania), niszczy wybraną tkankę jak nóż chirurgiczny.
Zakład Medycyny Nuklearnej 4 WSKzP wykonuje:
Badania scyntygraficzne:
Terapie izotopowe w trybie ambulatoryjnym:
Kadra:
KIEROWNIK: ppłk lek. Piotr PIWKOWSKI (specjalista med. nuklearnej)
Technicy: mgr Michał PIETRASZEK, lic. Rafał LOHO, mgr Marta WLASZCZYK
Pielęgniarki: lic. Ewa STANKIEWICZ, lic. Jolanta GIL, lic. Renata HAS
Administracja: Beata MICHALSKA-LUBOWIECKA, Małgorzata SKRZYŃSKA, Elwira KOSIŃSKA
Zakład Radiologii Zabiegowej
Zakład dysponuje nowoczesną aparaturą umożliwiającą wykonywanie mammografii, biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią i ultrasonografii. Badania wykonywane są w technologii cyfrowej w oparciu o system radiografii cyfrowej pośredniej CR oraz wsparciu ze strony nowoczesnego systemu informatycznego standardu RIS. Zainstalowany nowoczesny system archiwizacji PACS (Picture Archives and Communication System) ułatwia gromadzenie i prezentację wyników badań.
Pacjenci mogą skorzystać z szerokiego zakresu badań obrazowych: mammografii, biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG, biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią pod kontrolą USG lub biopsji stereotaktycznej, ultrasonografii piersi, węzłów chłonnych, szyi i ślinianek.
Pracownie diagnostyczne czynne są w godzinach 08.00-14.30, wykonując planowe badania diagnostyczne.
Kadra:
KIEROWNIK: lek. Jacek WITKOWSKI
Technik: Danuta LASKOWSKA
Pielęgniarka: Maria BOGDAŁ
Zakład Patomorfologii
Kontakt
Kierownik Zakładu – 261 660 409
Gabinet lekarski – 261 660 412
Pracownia histopatologii (laborantki) – 261 660 413
Prosektorium – 261 660 486
Zakres usług Zakładu Patomorfologii:
Kadra:
Kierownik Zakładu - lek. Edmund PRUDLAK
Zastępca - lek. Mariusz LESZCZYŃSKI
Konsultant – prof. dr hab. n. med. Michał JELEŃ
Starsi asystenci:
- dr n. med. Janusz KUBACKI
- lek. Tomasz WOJCIECHOWSKI
Kierownik zespołu techników:
- Barbara MARYŃSKA