Aktualności

2017-01-18

SOR jak pole bitwy

Dr Dariusz Żurek, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego był gościem Radia Wrocław. Wspólnie z szefami SOR-ów innych  wrocławskich szpitali oraz przedstawicielami wojewody, pogotowia ratunkowego oraz Narodowego Funduszu dyskutował o powodach długiego czasu oczekiwania na pomoc lekarską.
Przyczynkiem do rozmowy były kolejki, w jakich niekiedy stoją karetki w oczekiwaniu na przekazanie pacjentów do szpitali. Co jest tego powodem, dlaczego nie można szybciej diagnozować chorych, czy w SOR-ach jest za mało lekarzy? A może pacjenci, nie chcąc czekać w wielomiesięcznych kolejkach do specjalistów, wolą po pomoc przyjść na SOR, mimo że nie znajdują się w stanie zagrożenia życia?
- W ubiegłym roku lekarze z naszego SOR-u przebadali ok. 40 tys. chorych. Z analizy jaką przeprowadziłem wynika, że tylko co czwarty z nich faktycznie potrzebował natychmiastowej pomocy w oddziale ratunkowym – mówił dr Żurek. I dodał: - Lekarz  SOR-u jest nieustannie na polu bitwy, musi permanentnie oceniać, czyje życie jest zagrożone, koncentrować się na nim i siłą rzeczy skazywać  pozostałych chorych  na dłuższe czekanie.
Wysłuchaj całej audycji:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/62585/W-Radiu-Wroclaw-o-problemach-na-SOR-ach
Fot. Radio Wrocław

Zdjęcia