Aktualności

2016-09-22

Serce ratują jak nigdy dotąd!

Nowatorska metoda leczenia niewydolności serca nadzieją dla chorych! Autorem koncepcji jest prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego, ale bez pomocy chirurgów nie byłoby szans na jej zastosowanie.
75-letnia Alina Waszczyńska z Wrocławia chorowała na ciężką niewydolność serca od lat. – Standardowe leki w najwyższych możliwych do podania dawkach nie przynosiły poprawy – mówi dr n. med. Robert Zymliński, ordynator Klinicznego Oddziału Intensywnej Terapii Kardiologicznej. Chora nie mogła chodzić, bardzo szybko się męczyła, miała duszności. Ratunkiem okazał się zabieg, który - w ramach programu pilotażowego - przeprowadził w połowie sierpnia zespół chirurgów. Polega on na przecięciu, na precyzyjnie wybranym poziomie, nerwu trzewnego. - Dzięki temu zmienia się redystrybucja krwi - więcej pozostaje w narządach jamy brzusznej, a odciążone serce, lepiej pracuje – mówi dr n. med. Mariusz Chabowski, ordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej. – Pomysł jest niesamowity, bo choć metodę sympatektomii stosujemy od lat, nigdy wcześniej nie wykorzystywaliśmy jej do leczenia niewydolności serca. A efekt jest fenomenalny – ocenia prof. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii 4. WSK.
- To prawda – uśmiecha się pacjentka. – Nie brakuje mi już powietrza, oddycham normalnie, chodzę po schodach. Jestem naprawdę bardzo wdzięczna całemu zespołowi lekarskiemu. 
Pomysłodawcą wykorzystania tej metody w leczeniu chorych z ciężką niewydolnością serca jest prof. Piotr Ponikowski. – W środowisku lekarskim rozmawialiśmy o niej od prawie 20 lat, ale na początku wydawała się science fiction. Teraz jest możliwa w takim miejscu jak nasz szpital – gdzie współpracują ze sobą grupy ekspertów.
Lekarze wykonali dotąd dwa tego typu zabiegi. – To trzecia i czwarta taka operacja na świecie. Dwie wcześniejsze, według tego samego schematu, zrobiono w Pradze. A kolejne planujemy już w październiku – mówi prof. Ponikowski.


Na zdjęciu głównym (od lewej): prof. Piotr Ponikowski, dr n. med. Mariusz Chabowski, Pani Alina Waszczyńska, dr n. med. Robert Zymliński, prof. Dariusz Janczak, lek. Piotr Gajewski podczas konferencji prasowej.
Fot. Adam Zadrzywilski

Zdjęcia