Aktualności

2016-06-16

Biegaj zdrowo - zachęcają nasi kardiolodzy

Badania przeprowadzone przez kardiologów z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego potwierdzają tezę, że bieganie jest zdrowe!. Wyniki swojej pracy przedstawili podczas konferencji prasowej, tuż przed nocnym półmaratonem, zaplanowanym na ten weekend we Wrocławiu.
Lekarze z Ośrodka Chorób Serca oraz prof. Jan Chmura, fizjolog z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, zbadali grupę około 50 maratończyków-amatorów, w wieku powyżej 50 lat. Wykonali USG serca, sprawdzili szereg parametrów krwi przed maratonem, jaki dwa lata temu rozegrano we Wrocławiu, tuż po nim oraz po upływie kilku miesięcy. Wyniki nie zaskoczyły lekarzy. – Okazało się, że ten rodzaj ekstremalnego wysiłku nie uszkadza serca i nie powoduje żadnych nieodwracalnych zmian w organizmach biegaczy – mówią Katarzyna Młynarska i Michał Kosowski z Ośrodka Chorób Serca. – Proszę jednak pamiętać, że naszymi „pacjentami” byli ludzie wytrenowani, z których wielu zaliczyło nawet po kilkanaście maratonów.
Badacze zwracają uwagę, że bieganie jest najłatwiejszą i najtańszą formą aktywności fizycznej. – Niestety, nie można wypisać na nie recepty. Musimy sami uświadomić sobie jego wartość i podjąć najlepszą dla nas decyzję – mówi prof. Chmura, który sam przebiegł wiele maratonów, część z nich w bardzo ekstremalnych warunkach.
Kardiolodzy zachęcają do wysiłku fizycznego, jednak radzą, by bieganie poprzedziły badania lekarskie. – Dobrze jest wykonać USG serca, próby wysiłkowe i badanie krwi. Będziemy mieli pewność, że jesteśmy zdrowi i możemy zacząć uprawiać sport. Ale – i to jest bardzo ważne – stopniowo! – podkreśla dr Młynarska.
Lekarze 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego podzielą się swoją wiedzą podczas weekendu, przy okazji rozgrywanego 4. PKO Nocnego Półmaratonu Wrocław. Na stoiskach targów towarzyszących imprezie radą posłużą także dietetycy, edukatorzy zdrowotni  i fizjoterapeuci. – Każdy, nie tylko biegacze ale również osoby, które dopiero myślą o rozpoczęciu treningów, będą mogły zapytać o wybór optymalnej diety, dobór sprzętu, sposoby na bezpieczne bieganie – mówi dr Agnieszka Siennicka, specjalistka z zakresu psychologii, biologii człowieka i nauki o zdrowiu. – Przy okazji, w ramach Europejskich Dni Świadomości Niewydolności Serca poprosimy odwiedzających targi o wypełnienie krótkiej ankiety, której celem jest sprawdzenie poziomu wiedzy na temat niewydolności serca. Odpowiemy na każde pytanie z tego zakresu – obiecuje dr Siennicka.
Stoiska będą czynne 17 i 18 czerwca w kompleksie Stadionu Olimpijskiego przy ul. Paderewskiego.

Na zdjęciu obok - zespół, który badał maratończyków: prof Jan Chmura, lek. Katarzyna Młynarska, lek. Michał Kosowski, dr Agnieszka Siennicka i szef Kliniki Kardiologii prof. Piotr Ponikowski