Aktualności

2016-03-07

Prof. Ponikowski wśród najlepszych naukowców świata!

Listę „Najbardziej Wpływowych Umysłów Świata” stworzyła organizacja Thomson Reuters, która zajmuje się analizą i publikacją informacji dla profesjonalistów: naukowców, inwestorów, lekarzy, prawników. Przeanalizowała ponad 120 tys. najczęściej cytowanych prac naukowych z lat 2003-2013, dzieląc je na kategorie takie jak m.in. ekonomię, fizykę, chemię, matematykę , informatykę, medycynę kliniczną.
Na powstałej w ten sposób liście, obejmującej ponad trzy tysiące najwybitniejszych naukowców z całego świata, znalazło się tylko dziewięciu Polaków. Wśród nich sześciu lekarzy – trzech pracuje w Kanadzie i USA, specjalizując się w ginekologii, neurologii oraz chorobach wewnętrznych, a pozostałych trzech w Polsce: prof. Piotr Ponikowski w Ośrodku Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, prof. Andrzej Budaj w Szpitalu Grochowskim w Warszawie oraz prof. Michał Tendera w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. Wszyscy trzej są wybitnymi kardiologami.
- To dla mnie spore wyróżnienie, tym bardziej, że w tak znakomitym towarzystwie, w którym jest m.in. 50 naukowców z Harvardu, znalazłem się po raz pierwszy – mówi prof. Ponikowski.
Prof. Ponikowski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego wrocławskiej Akademii Medycznej. Kształcił się m.in. w Sztokholmie i Londynie. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał mając 41 lat. W latach 2012-2014 był członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Obecnie pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ma na koncie szereg publikacji naukowych - do lutego tego roku był cytowany w pracach naukowych innych badaczy ponad 30 tys. razy.  Obecnie kieruje Kliniką Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.
Na liście wyróżnionych przez Thomson Reuters znaleźli się także: inżynier środowiska dr Zbigniew Klimont, chemik prof. Krzysztof Matyjaszewski oraz astronom dr hab. Jerzy Krzesiński.