4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
150 kardiologów z całej Europy bierze udział w warsztatach rotablacji zorganizowanych przez Ośrodek Chorób Serca naszego szpitala.
Rotablacja to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Stosuje się ją u pacjentów, u których zmiany miażdżycowe są tak duże, że tradycyjne „balonikowanie” nie przynosi efektów. – Jedynym sposobem ratowania chorego jest wówczas zastosowanie tej trudnej i wymagającej sporego doświadczenia metody – tłumaczy główny organizator warsztatów, prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Klinicznego Oddziału Interwencyjnego Leczenia Chorób Serca i Naczyń.
Maleńkie wiertło ma średnicę niewiele ponad 1mm i przewierca się przez zator z prędkością około 150 tys. obrotów na minutę. Kolejnym etapem zabiegu jest zamontowanie stentu, czyli rusztowania, które zapobiega kolejnemu zwężeniu tętnicy. – To zabiegi ratujące życie. Wymaga ich około pięć procent populacji – podkreśla prof. Reczuch.
Kardiolodzy interwencyjni z Ośrodka Chorób Serca wykonują je od kilku lat, rocznie pomagając około 60-70 pacjentom. W tym roku, już po raz piąty, organizują międzynarodowe warsztaty, podczas których lekarze z całej Europy m.in. Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Włoch, Grecji, Słowenii będą się uczyć tajników rotablacji. Chętnych było tak dużo, że dla wszystkich zainteresowanych nie starczyło miejsca. – W roli ekspertów przyjeżdżają najwybitniejsi specjaliści z tej dziedziny skupieni w Europejskim Klubie Rotablacji – mówi prof. Reczuch. - Wcześniej spotykali się wyłącznie w Paryżu, więc tym bardziej cieszę się, że pierwsze naukowe spotkanie poza granicami Francji odbywa się właśnie we Wrocławiu.
W czwartek lekarze będą teoretyzować o niuansach tej metody. Na piątek przewidziane są zajęcia praktyczne. W pracowni hemodynamiki 4. WSK trzy międzynarodowe zespoły przeprowadzą trzy zabiegi. Będą one transmitowane na żywo do sali konferencyjnej. Lekarze z sali i pracowni będą mieli ze sobą kontakt i możliwość dzielenia się spostrzeżeniami. - To fenomenalna metoda edukacji – mówi prof. Reczuch.
Wydarzenie objęli honorowym patronatem prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek, komendant 4.WSK płk Wojciech Tański oraz prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Paweł Wróblewski.
Warsztaty zorganizowane przez lekarzy 4. WSK w relacjach dziennikarzy "Gazety Wrocławskiej":
...TVP3 Wrocław:
http://wroclaw.tvp.pl/23609588/15012016-2145
oraz Polskiego Radia Wrocław:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/48246/Wiertlem-prosto-w-serce-niezwykle-zabiegi-we-Wroclawiu
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/48246/Wiertlem-prosto-w-serce-niezwykle-zabiegi-we-Wroclawiu