Aktualności

2023-09-18

Jak się nie bać operacji?

Strach przed pobytem w szpitalu, a zwłaszcza operacją chirurgiczną lub niewielkim zabiegiem jest tak oczywisty, jak to, że prawie każdy z nas, wcześniej lub później, go doświadczy. Warto więc skorzystać ze szkoleń, na jakie 26 września zapraszamy naszych pacjentów.
Zajęcia poprowadzi Dorota Tessmer-Wiewiórka, pielęgniarka koordynująca z Klinicznego Oddziału Urologicznego, absolwentka m.in. pedagogiki specjalnej oraz licznych kursów i szkoleń z zakresu socjologii, biopsychologii oraz terapii relaksacyjnych. - Wszyscy boimy się nowego i nieznanego, a pobyt w szpitalu, choćby to nawet miała być filmowa Leśna Góra, zawsze wywoła strach i obawy przed tym, co nas czeka – mówi pani Dorota.
Tymczasem, jak przekonuje, złe myśli można niwelować. Z pomocą przyjdą zwłaszcza techniki relaksacyjne, które uspokoją głowę i pozwolą myśleć bardziej racjonalnie i pozytywnie. – Chodzi o to, żeby pacjent wiedział, jak radzić sobie ze stresem i np. przed operacją nie tracił energii na strach. Świetnie, jeśli zaufa personelowi i nabierze przekonania, że wszystko ułoży się dobrze – takie nastawienie pomaga obu stronom – zapewnia Dorota Tessmer-Wiewiórka.
Szkolenie przeznaczone jest dla pacjentów szpitalnych, ale także osób, które korzystają z pomocy lekarzy podstawowej opieki oraz lekarzy specjalistów w naszej poliklinice. Pierwsze zajęcia zaplanowano w następnym tygodniu, 26 września w godz. 12.30-13.30. Zainteresowanych zapraszamy do dużej sali konferencyjnej, która mieści się w Zintegrowanym Bloku Operacyjnym.