Aktualności

2023-05-08

Nowa pracownia - zbadaj się bez skierowania

Pracownia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi czeka od jutra na pacjentów 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Co ważne, z porady specjalistów można skorzystać bez skierowania.

Powstanie tej poradni jest kolejnym ułatwieniem dla chorych z podejrzeniem zmian nowotworowych, szukających pomocy w naszym szpitalu – mówi kierownik zespołu koordynatorów pakietu onkologicznego, dr n. med. Magdalena Kanicka. - Chcemy wypełnić  lukę, jaką w dostępie do tego typu świadczeń od dawna obserwujemy na terenie Dolnego Śląska. Dodatkowo, aby ułatwić pacjentom możliwość diagnostyki, poradnia będzie działać w strukturach Polikliniki Stomatologicznej.

Co bardzo ważne, z pomocy specjalistów chirurgii jamy ustnej i onkologii głowy i szyi chorzy będą mogli korzystać bez skierowania, a nawet bez wystawionej karty DILO. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 887 473 227 (codziennie, poza dniami wolnymi od pracy, w godz. 8-14) i zarejestrować się na wizytę. Pracownia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi będzie czynna w każdy wtorek w godz. 12-15.

- Profilaktyka onkologiczna głowy i szyi to w dużej mierze monitorowanie stanów przedrakowych takich jak leukoplakia czy brodawczaki – wyjaśnia dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. - To także monitorowanie pacjentów po uprzednim leczeniu onkologicznym, ponieważ u 30 procent z nich, w ciągu kilku lat, powstanie kolejne ognisko raka. Mamy nadzieję, że w nowej poradni uda nam się pomóc pacjentom po radioterapii regionu twarzoczaszki zanim dojdzie do powstania nowotworu w loży po naświetlaniu. Postaramy się także zapewnić należytą opiekę pacjentom z martwicami polekowymi i popromiennymi.
Specjaliści zapraszają na konsultację wszystkich, którzy zauważyli u siebie owrzodzenia lub przebarwienia na śluzówkach jamy ustnej oraz skórze twarzy i szyi, a także osoby, które zauważyły guzy w tej okolicy.

Materiał w Radiu Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/130119/ROR-Pracownia-Profilaktyki-Nowotworow-Glowy-i-Szyi-POSLUCHAJ


Na zdjęciu: dr n. med. Szczepan Barnaś, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w nowej Pracowni.