Aktualności

2023-02-13

Szybsze badania histopatologiczne

Dotacja w wysokości 30 tys. zł. od Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA wydatnie pomogła w zakupie mikrotomu dla Zakładu Patomorfologii.
Mikrotom to przyrząd do cięcia preparatów biologicznych na bardzo cienkie skrawki, które patomorfolog ocenia następnie pod mikroskopem. Odpowiednia liczba mikrotomów bardzo usprawnia pracę lekarzy i, co najważniejsze, skraca czas oczekiwania na wyniki badań. Ma to ogromne znaczenie w przypadku oceny materiału pobranego od pacjentów z podejrzeniem chorób nowotworowych.
W Zakładzie Patomorfologii nasi medycy mieli dotąd do dyspozycji dwa mikrotomy – jeden czteroletni, drugi dwuletni. Codziennie na każdym z nich krojonych było ok. 80-100 bloczków parafinowych, z których wykonywano preparaty mikroskopowe. To zbyt mało, by przy dużej liczbie operacji i dużej ilości pobranego do badań histopatologicznych materiału, szybko dostarczyć wyniki analiz. Dlatego zakup kolejnego urządzenia (wartość ogólna prawie 67 tys. zł.) wydatnie poprawi tempo prac w Zakładzie Patomorfologii oraz przyspieszy wdrożenie leczenia naszych pacjentów. Docelowo Zakład ma dysponować czterema tego typu urządzeniami.