Aktualności

2022-11-29

Rekordowy rok w Ośrodku Chorób Serca

Setny zabieg TAVI wykonali w tym roku nasi lekarze z Ośrodka Chorób Serca. 
TAVI to zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej serca. Wprowadza się ją przez tętnicę udową podczas zabiegu, który trwa około 1,5 godziny. Jest metodą małoinwazyjną, w przeciwieństwie do trwającej wiele godzin i bardzo obciążającej operacji kardiochirurgicznej, podczas której konieczne jest otwarcie klatki piersiowej pacjenta. Ogromną zaletą TAVI jest krótki czas pobytu chorego w szpitalu oraz niedługi okres rehabilitacji.
4. Wojskowy Szpital Kliniczny jako jeden z pierwszych w Polsce oraz pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku zaoferował pacjentom tę metodę w grudniu 2009 roku. Zespół w składzie: Jean-Claude Laborde z Francji, prof. Krzysztof Reczuch, dr n. med. Dorota Kustrzycka-Kratochwil, dr n. med. Krzysztof Toczek oraz dr n. med. Artur Telichowski (obecny szef Pracowni Hemodynamiki) z sukcesem zoperował dwie kobiety. – Pamiętam niepokój i skupienie związane z zabiegiem wykonywanym po raz pierwszy. Przy stole pomagał nam kolega z Francji, ale to my musieliśmy go przecież zrobić – wspomina dr Telichowski.
Kardiolog nie ukrywa, że pierwszy zabieg TAVI był przełomem w leczeniu pacjentów z uszkodzoną zastawką, ale także fascynującym etapem zawodowej przygody. – Jeśli się kocha swoją pracę i traktuje ją bardzo poważnie, to tego typu wydarzenia pozostają w pamięci na zawsze.
Początkowo nasze zespoły z Ośrodka Chorób Serca wykonywały po zaledwie kilka, później kilkanaście zabiegów TAVI rocznie. Przez kolejne lata metoda ta weszła jednak na stałe do procedur ratujących życie, które Ośrodek Chorób Serca oferuje swoim pacjentom.
Kilka dni temu nasi lekarze przekroczyli kolejną barierę - wykonali po raz pierwszy sto zabiegów w ciągu roku. A to nie koniec, bo jak przewidują, w grudniu uda się pomóc kolejnym 10-15 osobom.
-  TAVI nadal jest zarezerwowane dla ciężko chorych, starszych ludzi, którzy prawdopodobnie nie przeżyliby klasycznej operacji kardiochirurgicznej. A ta grupa stale rośnie - ludzie żyją coraz dłużej, więc coraz więcej seniorów z wielochorobowością potrzebuje naszej pomocy. Na szczęście medycyna idzie do przodu, pewne zabiegi stają się coraz bardziej powszechne, a my lekarze mamy satysfakcję, że możemy pomagać coraz pełniej – mówi dr Telichowski.

Zespół, który w 4. WSK przygotowany jest do wykonywania zabiegów TAVI składa się z trzech kardiologów interwencyjnych, trzech kardiochirurgów, anestezjologów oraz zespołu pielęgniarskiego. Jeden zabieg kosztuje ok. 80 tys. zł.

Na zdjęciu głównym: dr Artur Telichowski i dr Marek Mak podczas setnego zabiegu TAVI

Zdjęcia