Aktualności

2022-10-25

Liczy się profilaktyka

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, ale także miesiąc, w którym głośno mówi się o chorobach z zakresu ginekologii onkologicznej. O tym, jak ważna jest profilaktyka przypomnieli przed kamerą nasi ginekolodzy.
W „Szlachetnym zdrowiu”, programie edukacyjnym TVP Wrocław, porusza się najbardziej interesujące odbiorców problemy zdrowotne. W tym miesiącu, zwanym różowym miesiącem, sporo czasu poświęcono chorobom, które dotykają kobiety – nowotworom piersi, jajnika, rakowi endometrium. – Regularne wykonywanie badań profilaktycznych – cytologii, mammografii, USG - poważne ich traktowanie i nielekceważenie zagrożeń to coś, o co jako lekarze walczymy od lat – mówi dr n. med. Jarosław Pająk, kierownik Klinicznego Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Prokreacyjnej. Lekarz wskazuje, że istnieją dostępne, bezpłatne programy finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z których pacjentki powinny systematycznie korzystać. – Ale są i takie choroby, które wymykają się profilaktyce. Od lat zabiegamy, by jak najszybciej wykryć raka jajnika, niestety nie mamy dostępnych narzędzi. Stąd konieczność regularnych, częstych badań ginekologicznych – dodaje lekarz.
Dr Irena Jałocha, ginekolog onkolog zauważa, że część pacjentek nie chce się badać ze strachu przed niekorzystną diagnozą: - Często ten lęk nie jest uzasadniony, ponieważ zmiany okazują się łagodne, a jeśli nawet diagnozujemy nowotwór to na wczesnym etapie choroby, dzięki nowoczesnym terapiom, możemy całkowicie go wyleczyć lub znacznie przedłużyć życie chorej.

Warto przypomnieć, że w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym pacjentki z chorobami onkologicznymi mogą liczyć na kompleksową diagnostykę oraz nowoczesne leczenie nie tylko w Klinicznym Oddziale Ginekologii Onkologicznej i Prokreacyjnej. Dzięki doskonałym specjalistom i świetnej współpracy prężnie działają Ośrodek Diagnostyki Obrazowej, Klinika Chirurgiczna oraz Oddział Onkologii Klinicznej.

Cały program (początek od ok. 9 minuty):
https://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/wroclaw/spoleczenstwo/szlachetne-zdrowie/wideo/17102022/63995613

Zdjęcia