Aktualności

2022-10-07

Rozmawiali o omdleniach

Statystyki mówią, że jeden procent pacjentów zgłasza się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych z powodu omdleń. – Niby niewiele, ale w skali roku – to już poważna grupa i niekiedy spory problem diagnostyczny – mówi dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji „Omdlenia 2022”.
Konferencję zorganizowała we Wrocławiu grupa kardiologów z 4.WSK. – Nikt do niedawna nie próbował na jednej konferencji omawiać problemu omdleń. To jeden objaw, ale taki, na który składa się bardzo dużo problemów, tzw. interdyscyplinarnych – tłumaczy dr Jagielski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej 4. WSK. Lekarz dodaje, że jedna trzecia kobiet oraz około 20 procent mężczyzn zemdleje przynajmniej raz w życiu. 
Ponieważ omdlenia mogą mieć wiele przyczyn, a ich diagnozowanie nie jest łatwe, wśród zaproszonych na konferencję wykładowców znaleźli się specjaliści z różnych dziedzin: hipertensjolodzy, interniści, kardiolodzy, psychiatrzy, ratownicy medyczni. Omawiali m.in. aspekty omdleń wśród osób uprawiających zawody „wysokiego ryzyka”: kierowców, sportowców, służb mundurowych, sposoby  nowoczesnego diagnozowania oraz leczenia omdleń. W drugim dniu organizatorzy zaplanowali warsztaty połączone z wykonywaniem testów autonomicznych, inwazyjnych zabiegów elektrofizjologicznych (EPS), zabiegów kardioneuroblacji (CNA) oraz implantacji pętlowych rejestratorów zdarzeń (ILR).

Więcej o konferencji

Zdjęcia