4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Dzięki nowemu urządzeniu personel bloku operacyjnego nie jest już narażony na kontakt z oparami
formaliny. 4. WSK jest pierwszym szpitalem w Polsce, który postawił na tego typu nowoczesne
rozwiązanie i zainwestował w bezpieczeństwo swoich pracowników.
W 2006 roku formaldehyd został uznany przez Międzynarodową Organizację Badań nad Rakiem za
rakotwórczy i mutogenny. Formaldehyd to toksyczny związek chemiczny (jego roztwór w wodzie tworzy formalinę) standardowo stosowany do utrwalania i przechowywania próbek biologicznych. Na bloku operacyjnym używa się go do zabezpieczenia np. wycinków przeznaczonych do dalszych badań m.in. przez patomorfologów. Jest nazywany „cichym zabójcą”, ponieważ bardzo łatwo wchłania się do organizmu przez układ oddechowy.
– Dotąd nasi pracownicy musieli kilkanaście razy dziennie ręcznie zalać pobrane wycinki formaliną, narażając się na kontakt z oparami niebezpiecznych związków chemicznych – wyjaśnia mgr Dorota Habiniak, pielęgniarka oddziałowa Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. - Teraz, bardzo precyzyjnie i skutecznie, zrobi to maszyna.
Urządzenie UltraSAFE wyglądem przypomina lodówkę, jest wyposażone w innowacyjne rozwiązania, które nie tylko całkowicie eliminują kontakt personelu medycznego z formaliną, ale zawierają także system do kodowania próbek, filtry HEPA, lampę UV oraz ekran dotykowy ułatwiający sterowanie.
Warto podkreślić, że 4.WSK jest pierwszym szpitalem w Polsce, który zdecydował się na zakup tak innowacyjnego systemu. Jego koszt to 300 tys. zł.