Aktualności

2022-08-03

Zbadaj sen

Bezsenność, problemy z zasypianiem, wybudzanie – to częste kłopoty osób, które przechorowały COVID-19. Nadzieję na diagnozę oraz leczenie dają bezpłatne badania, na które można się zapisać w naszym szpitalu.
Historia jednej z pacjentek, która ciężko przeszła chorobę wywołaną koronawirusem powinna dać do myślenia wszystkim osobom, które dotknęły odległe skutki covidu. – Mimo że po raz pierwszy, bardzo ciężko, zachorowałam dwa lata temu, gdy szczepionki nie były jeszcze dostępne, nadal mam liczne kłopoty zdrowotne.
Jednym z nich są problemy ze snem, które fatalnie rzutują na moje codzienne funkcjonowanie – opowiedziała wroclawianka Elżbieta Dzik w programie "Radiowy Oddział Ratunkowy" Polskiego Radia Wrocław. -
Dr n. med. Justyna Lisiewicz-Jakubaszko, szefowa Kliniki Chorób Wewnętrznych, w której leczyło się wiele osób zakażonych wirusem, przyznaje, że bezsenność, różnego typu zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia koncentracji, tzw. mgła covidowa to właśnie odległe skutki choroby, z którymi pacjenci mogą borykać się latami. – Człowiek niewyspany jest ciągle zmęczony, źle funkcjonuje w życiu zawodowym, prywatnym i społecznym, ma konkretne objawy ze strony np. układu krążenia. Można szacować, że te kłopoty dotykają nawet 30 procent osób, które przechorowały COVID-19. To do nich kierujemy zaproszenie do naszych badań - tłumaczy lekarka.
Badanie jest proste i niewymagające od pacjenta wielkiego wysiłku. Wystarczy zadzwonić pod nr 727 41 46 (w dni powszednie w godz. 9-11), wypełnić ankietę, a następnie pobrać aktygraf – specjalny „zegarek”, który przez kilka dni będzie mierzył aktywność pacjenta w ciągu dnia oraz w nocy. – Jeśli okaże się to konieczne, kolejnym etapem diagnostyki, będzie badanie polisomnograficzne, które przeprowadza się u nas w szpitalu. Na jego podstawie można wykluczyć jedno z najpoważniejszych powikłań pocovidowych, czyli obturacyjny bezdech senny – wyjaśnia dr Lisiewicz-Jakubaszko.

Więcej na ten temat w materiale Polskiego Radia Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/122053/ROR-Problemy-ze-snem-po-koronawirusie