4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław
NIP: 899 222 89 56
Początkowo nie boli, nie daje żadnych objawów, pacjent nie wie, że choruje. Ale konsekwencje mogą być fatalne.
Na cukrzycę choruje w Polsce ponad trzy miliony osób, z czego około miliona o tym nie wie. – To pandemia naszych czasów, wprawdzie niezakaźna, ale o coraz większym zasięgu. Na świecie zmaga się z nią ponad 400 mln ludzi i trend jest wzrostowy – mówi dr n. med. Justyna Lisiewicz-Jakubaszko, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 4. WSK.
Jedną z poważnych konsekwencji zaniedbanej, nieleczonej cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa. – Najogólniej mówiąc stopa cukrzycowa manifestuje się owrzodzeniem. A to oznacza martwicę tkanek, które trzeba wyciąć lub w ostateczności amputować kończynę. Odjęcie kończyny lub jej części, na przykład palca, z powodu cukrzycy, odbywa się na świecie średnio co 30 sekund! – przestrzega dr hab. n. med. Mariusz Chabowski, kierownik Kliniki Chirurgicznej 4. WSK.
Światowy Dzień Cukrzycy przypada każdego roku 27 czerwca. Nasi specjaliści zachęcają do systematycznych badań, by nie przegapić początku choroby. – Prosty pomiar stężenia glukozy we krwi powie nam bardzo wiele. Pamiętajmy, że stan przedcukrzycowy jest, przy zachowaniu odpowiedniej diety i aktywności ruchowej, odwracalny. Możemy więc uniknąć choroby i jej fatalnych powikłań – mówi dr Lisiewicz-Jakubaszko.
Nasi specjaliści o cukrzycy w mediach:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/121032/ROR-jak-rozpoznac-cukrzyce
https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/cukrzyca,jedno-z-najgorszych-powiklan-cukrzycy--lekarz--to-operacja-rozpaczy-i-wstydu,artykul,43112801.html
Fot. Diagnozowanie cukrzycy zaczyna się od zbadania poziomu glukozy we krwi