Aktualności

2022-05-25

Stosuj kremy, badaj skórę!

Już około tysiąca osób skorzystało z bezpłatnych badań, które mogą pomóc w wykryciu nowotworów skóry. Szczegóły w „Faktach” TVP Wrocław.
Nasi specjaliści badają pacjentów, używając nowoczesnego wideodermatoskopu. Umożliwia on  precyzyjną diagnostykę oraz porównywanie cyfrowych zdjęć tych samych obszarów ciała na przestrzeni czasu. – Od uruchomienia profilaktycznego programu wczesnego wykrywania czerniaka oraz innych nowotworów skóry, czyli w ciągu niespełna trzech miesięcy, przebadaliśmy prawie tysiąc osób zaniepokojonych zmianami, jakie zauważyły na skórze – mówi ppłk lek. Adrian Chwojnicki, ordynator Klinicznego Oddziału Dermatologiczno-Wenerologicznego.
Rak skóry dotyka głównie starszych, ale jak zauważa dr Chwojnicki, w ostatnich latach różne rodzaje nowotworów nie oszczędzają także młodych osób. – Jedną z przyczyn są coraz częstsze wyjazdy turystyczne do ciepłych krajów. Jeździmy na krótko, chcemy opalić się jak najszybciej i popełniamy ogromny błąd, korzystając bez umiaru z kąpieli słonecznych. A każde poparzenie może być czynnikiem wyzwalającym chorobę – wyjaśnia dermatolog.
Co zatem zrobić, by uchronić się przed chorobą? – Zachować zdrowy rozsądek, używać kremów z wysokimi filtrami – tu apeluję do mężczyzn, bo kobiety na ogół stosują się do tych zaleceń, zakładać czapkę na głowę. A w przypadku zauważenia niepokojących objawów, natychmiast zgłosić się do lekarza – radzi dr Chwojnicki.
Program profilaktyczny, realizowany w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym, jest bezpłatny i będzie trwał do końca 2022 roku. Można z niego skorzystać, rejestrując się we wtorki, środy i czwartki w godz. 12.00 – 14.00 pod numerem telefonu 885-929-994.
Program finansuje miasto Wrocław.

O czerniaku, profilaktyce i leczeniu nowotworów skóry lekarz mówił w programie informacyjnym TVP Wrocław „Fakty” (początek po 13 minucie programu):

https://wroclaw.tvp.pl/60389073/25052022-1830

Zdjęcia