Aktualności

2022-05-10

Palaczu, zbadaj płuca jak najszybciej

Rak płuc jest najczęściej na świecie wykrywanym nowotworem u mężczyzn. I często okazuje się śmiertelny, bo pacjenci zbyt późno trafiają do lekarza. W Polsce każdego roku umiera z tego powodu ok. 23 tysięcy osób.
W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym trwa przesiewowy program wczesnego wykrywania nowotworów płuc. Wystarczy jeden telefon do rejestracji i umówienie terminu, przyjazd do szpitala oraz kilkusekundowe badanie tomografem komputerowym, by mieć pewność, że w płucach nie dzieje się nic złego. – Nasz program kierujemy do palaczy w wieku 55-74, którzy od przynajmniej 20 lat wypalają każdego dnia około paczki papierosów – wyjaśnia kierownik pracowni TK lek. Piotr Laszczyński. – Badanie jest bezpieczne dla chorego, bezpłatne i w niektórych sytuacjach ratuje życie – podkreśla radiolog
W poniedziałek dr Laszczyński oraz ordynatorka Oddziału Onkologii Klinicznej 4. WSK, lek. Anna Jakieła zachęcali w rozmowie z dziennikarzami do tego, by palacze zadbali o swoje zdrowie i skorzystali z szansy na badanie. – Rak płuc to nowotwór, który najczęściej wykrywamy w bardzo zaawansowanym stadium, gdy na skuteczną pomoc jest już za późno. A w onkologii nie ma niczego lepszego od szybkiej terapii, kiedy zmiana jest niewielka. Dlatego gorąco zachęcam do badań profilaktycznych – podkreśla dr Jakieła.

 

Relacja w Faktach TVP Wrocław (od 14 min 50 sek.)
https://wroclaw.tvp.pl/60079363/09052022-1830

Relacja w Echo 24:

https://echo24.tv/bezplatne-badania-dla-palaczy-w-szpitalu-wojskowym/


Kto kwalifikuje się do naszych badań?
Palacze, którzy ukończyli 55 lat (lub 50 jeśli znajdują się w grupie ryzyka) i przez minimum 20 lat palili lub nadal palą paczkę papierosów dziennie.
Jak się zarejestrować?
• telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godz. 10-13, nr tel. 261 660 480
• drogą elektroniczną

SZCZEGÓŁY PROGRAMU - kliknij

Zdjęcia