Aktualności

2021-10-06

Ewakuacja - ćwiczenia

Najpierw ogień pojawił się na drugim piętrze, później mieliśmy włamanie na parterze. Konieczna była ewakuacja pacjentów. Ale spokojnie, to tylko ćwiczenia, które pomogą personelowi działać bez paniki w przypadku prawdziwego zagrożenia.

Ewakuacja chorych i postępowanie podczas pożaru to obowiązkowy element corocznych ćwiczeń w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym. Tym razem scenariusz zakładał pojawienie się ognia na drugim piętrze Zintegrowanego Bloku Operacyjnego, w pomieszczeniu gospodarczym, w którym przechowywano m.in. materiały opatrunkowe i łatwopalne środki do dezynfekcji. Gdy personel zauważył niebezpieczeństwo, spróbował samodzielnie opanować zarzewie ognia. Płomienie rozprzestrzeniały się niebezpiecznie szybko i konieczne okazało się jednak wezwanie na pomoc straży pożarnej. Zarządzono ewakuację pacjentów z bloku operacyjnego. – Przy okazji ćwiczeń zawsze można doszukać się elementów, które trzeba doskonalić. To cenna wiedza dla wszystkich - ocenia mgr inż. Kazimierz Wojdyła, inspektor ochrony przeciwpożarowej w 4. WSK.

Kolejnym elementem ćwiczeń była reakcja na próbę włamania do serwerowni. System bezpieczeństwa wykrył intruza, a nasz pomocnik oficera dyżurnego zaalarmował grupę interwencyjną. Włamywacz, potencjalny terrorysta, został sprawnie ujęty i obezwładniony.

Ćwiczenia zakończyły szczegółowe instrukcje obsługi gaśnic oraz praktycznego ich użycia. Wiedza bezcenna, zarówno w miejscu pracy, jak i w życiu codziennym!

Zdjęcia