Aktualności

2021-09-24

Nasze Super Diamenty!

Cztery nasze znakomite pracownice: Katarzyna Chyra, Ewa Durawa, Bogusława Ewa Kraus i Beata Wrześniewska zostały wyróżnione Super Diamentem. To specjalna nagroda przyznawana przez miasto Wrocław za ofiarność podczas walki z pandemią koronawirusa.
Statuetki odebrały podczas wielkiej muzycznej gali w Hali Stulecia „Miejcie nadzieję”, którą miasto przygotowało, by w szczególny sposób uhonorować medyków ze wszystkich placówek ochrony zdrowia.
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur dziękował zgromadzonym m.in. za  odpowiedzialność, codzienny trud, za wytrwałość w niesieniu pomocy, za empatię, a kilkunastu osobom wręczył medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” oraz statuetki Super Diament. Ich nazwiska zostały zapisane w 43. Wrocławskiej Księdze Pamięci, upamiętniającej ludzi szczególnie zasłużonych dla mieszkańców miasta.
Wszystkie pracownice 4. Wojskowego Szpitala podkreślały zgodnie, że okres pandemii mocno zmienił ich życie, zmusił do refleksji oraz przewartościowania pewnych spraw. A jednocześnie, mimo naturalnego strachu o życie własne, bliskich i swoich pacjentów, dodał wiary we własne możliwości. 
- Czas pandemii należał do jednego z najtrudniejszych okresów w mojej pracy zawodowej – mówi mgr Katarzyna Chyra, pielęgniarka oddziałowa z Klinicznego Oddziału Urologicznego – ale dzięki ludziom, z którymi pracowałam, ich zaangażowaniu, to był dobry okres. Bogaty w refleksje o życiu, czas nawiązywania nowych relacji między ludźmi, zdeterminowanymi w walce z trudnościami i koronawirusem.

Dr Ewa Durawa, pielęgniarka oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dodaje, że bycie z człowiekiem chorym i potrzebującym zawsze daje jej siłę do życia i działania, ale jednocześnie zwraca uwagę na inny aspekt pracy w pandemii: - Ogromna obawa, nieprzewidywalność wydarzeń i poczucie bezradności, niepewność, co przyniesie kolejny dzień to tylko kilka elementów, z którymi musiałam się zmierzyć. Jako personel często stawaliśmy przed hejtem, stygmatyzacją czy odrzuceniem, nawet w gronie rodziny czy znajomych.
Dwie kolejne nagrodzone panie, Bogusława Ewa Kraus i Beata Wrześniewska z Działu Utrzymania Czystości i Higieny podkreślają, że choć mają długie doświadczenie pracy w szpitalu, pandemia była szczególnie trudna. - Każdy bał się nie tylko o siebie, ale i o rodzinę. I o pacjentów, żeby nie umierali... Wmawiałam sobie, że musi być dobrze i z tym tym przekonaniem wykonywałam swoje obowiązki, ściśle trzymając się regulaminu i zasad poruszania się po oddziale i całym szpitalu – mówi Bogusława Ewa Kraus. Beata Wrześniewska pamięta, jak po przyjściu do domu po dyżurze bardzo długo szorowałam mydłem ciało, dezynfekowałam mieszkanie. - Ciągle towarzyszyły mi myśli o cierpieniu bardzo chorych, umierających pacjentów. Mimo tych przykrych doświadczeń, pracuję nadal z zaangażowaniem i liczę na to, że jednak ludzie będą się szczepić gremialnie.

Wszystkim wyróżnionym dziękujemy oraz serdecznie gratulujemy!
  
Fot. UM Wrocławia
 

Zdjęcia