Aktualności

2021-09-21

Ból po operacji? Niekoniecznie!

Z radością i wielką satysfakcją informujemy, że 4. Wojskowy Szpital Kliniczny, spełniając najwyższe standardy uśmierzania bólu pooperacyjnego, otrzymał wczoraj certyfikat „Szpitala bez bólu”.

„Prawo do ulgi w cierpieniu jest jednym z podstawowych praw człowieka i każdy pacjent ma prawo oczekiwać jego wypełnienia” – można przeczytać na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. To właśnie PTBB, wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym, Towarzystwem Chirurgów Polskich oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym przyznaje placówkom certyfikaty „Szpitala bez bólu”.
Aby go otrzymać musieliśmy spełnić mocno wyśrubowane kryteria (m.in. szkolenia personelu), dzięki którym nasi pacjenci łatwiej przejdą trudny okres pooperacyjny. - To bardzo ważne, by chory szedł do szpitala wiedząc, że po zabiegu dobrze wyszkolony personel zadba o jego zdrowie, ale i komfort leczenia – mówi dr n. med. Jarosław Janc, kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który koordynował przygotowanie procedur związanych z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego. – Przyznany certyfikat jest gwarancją stosowania w naszym szpitalu najwyższych standardów obowiązujących w Polsce w tym zakresie – dodaje lekarz.
PTBB szacuje, że ból pooperacyjny jest nieprawidłowo uśmierzany u ponad połowy polskich pacjentów. Najważniejszymi powodami są problemy organizacyjne, niewystarczająca wiedza personelu, brak czasu oraz wysoki stopień skomplikowania postępowania przeciwbólowego.

 

O leczeniu bólu dr Jarosław Janc opowiadał w Polskim Radiu Wrocław:

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/113246/ROR-Szpital-bez-bolu-POSLUCHAJ?fbclid=IwAR3cI9BmFO_awCQTDsDc0a2AMS7couCdzt3eHZ3jk4mLlOcVrL7qqaDOI9w