Aktualności

2021-09-15

Wyjątkowe lądowanie z sercem

Wojskowy śmigłowiec Mi-8 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach wylądował dzisiaj na lądowisku 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.

Na pokładzie maszyny znajdowało się serce do pilnej transplantacji, którą przeprowadzą kardiochirurdzy z sąsiadującego z 4. WSK, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Wojskowy śmigłowiec Mi-8 jest dużo większy i cięższy niż śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, standardowo kierowane do polskich szpitali. Załoga Mi-8 musiała zatem skorzystać z większego niż przy USK i bezpieczniejszego, bo położonego na odkrytym terenie, lądowiska naszego szpitala. Akcja przebiegła szybko i bardzo sprawnie - natychmiast po posadzeniu maszyny, odpowiednio zabezpieczony do przeszczepu organ, został przekazany czekającemu na cenny dar personelowi szpitala uniwersyteckiego.

Przypomnijmy, że koordynacja procesu transplantacji serca (od momentu pobrania) musi być zawsze zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach, a przede wszystkim bardzo szybka. Czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ serce pobrane od dawcy może pozostawać poza organizmem człowieka maksymalnie cztery godziny.

Zdjęcia