Aktualności

2015-06-17

Nominacja dla prof. Andrzeja Szuby

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych naszego szpitala, prof. Andrzej Szuba, został przewodniczącym Sekcji Limfologii Polskiego Towarzystwa Flebologicznego (flebologia – dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył). Wyboru dokonano podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu Międzynarodowego Kongresu PTF w Krakowie.
Prof. Szuba jest specjalistą chorób wewnętrznych, angiologiem oraz hipertensjologiem. Przez siedem lat (1995-2002) pracował na Uniwersytecie Stanforda w USA na wydziale chorób serca i naczyń, w poradni chorób naczyń oraz tworząc od podstaw poradnię obrzęków limfatycznych.
Trzy lata temu, po objęciu stanowiska kierownika kliniki w 4. WSK, prof. Szuba uruchomił przy ul. Weigla poradnię leczenia obrzęków limfatycznych, dzięki czemu nasza placówka stała się jedyną w kraju, która kompleksowo zajmuje się chorymi z obrzękami limfatycznymi. Na leczenie szpitalne przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. – Szacuje się, że około 300 tys. osób żyje z tym problemem, w większości są to pacjenci po operacjach nowotworowych – mówi prof. Szuba. – Wiedza na temat ich leczenia, choć sama w sobie niezbyt skomplikowana, nadal jest jednak niewielka. Niestety, także wśród lekarzy. Inny kłopot polega na niedoszacowaniu procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co zniechęca szpitale do prowadzenia terapii, a w konsekwencji skazuje pacjentów na rezygnację z pracy i przechodzenie na rentę.
Zadaniem Sekcji Limfologii Polskiego Towarzystwa Flebologicznego będzie przede wszystkim wprowadzenie ogólnopolskich standardów leczenia obrzęków limfatycznych, edukowanie środowiska medycznego oraz zabieganie o poprawę sytuacji chorych w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia.