Aktualności

2021-07-08

Robot powalczy z patogenami

Nasz blok operacyjny będzie jeszcze bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu. Do walki z bakteriami, wirusami i wszelkimi drobnoustrojami rusza duński robot i promienie UV-C.
Zakażenia szpitalne są w ostatnich latach coraz częstszą zmora wszystkich placówek medycznych. Szacuje się, że w Unii Europejskiej każdego roku dochodzi ok. 2,5 mln zakażeń, a to oznacza mniejsze lub większe komplikacje zdrowotne dla chorych oraz personelu medycznego. Co gorsza, a wynika to z wielu badań, połowa często dotykanych powierzchni szpitalnych, jest skażona nawet po, wydawałoby się, dokładnym sprzątaniu.
Do walki z tym rosnącym zagrożeniem nasz szpital wysyła robota, który skutecznie będzie dbał o dezynfekcję sal operacyjnych Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Robot UV-C  to urządzenie bezdotykowe , które emituje promieniowanie ultrafioletowe  i w sposób bezpieczny dla urządzeń medycznych dekontaminuje zarówno sprzęt jak i całe pomieszczenie. Robi to błyskawicznie! – Proces tradycyjnej dekontaminacji jednej sali operacyjnej trwał dotąd nawet trzy godziny, a przy zastosowaniu robota jedynie ok. 20 minut – mówi mgr Zuzanna Rucińska, pielęgniarka koordynująca chirurgii naczyniowej i transplantacyjnej w 4. WSK. -  Skrócenie tego procesu wydatnie zwiększy liczbę operacji, poprawi organizację pracy całego bloku, ale przede wszystkim wpłynie na bezpieczeństwo naszych pacjentów i personelu.

Zdjęcia