Aktualności

2021-05-24

Nasz prezes PTMN

Dr n. med. Andrzej Kołodziejczyk został prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. Jego czteroletnia kadencja rozpocznie się w przyszłym roku.
Wybory odbyły się w minioną sobotę, a na nowego prezesa zagłosowało 95 ze 101 uprawnionych. – Mam wielką satysfakcję i wiele do zrobienia – mówi dr Kołodziejczyk. – Przede wszystkim zamierzam walczyć o podniesienie prestiżu naszej grupy zawodowej, a także o przekonanie młodych lekarzy do specjalizowania się w tej trudnej, ale niezwykle interesującej i dynamicznie rozwijającej się dziedzinie medycyny.
Dr Kołodziejczyk podkreśla, że w Polsce cierpimy na ogromny brak specjalistów - szacuje się, że czynnych zawodowo jest ok. 120. Każdego roku Ministerstwo Zdrowia daje szansę kilkunastu absolwentom studiów medycznych na specjalizowanie się w tej dziedzinie, ale zaledwie kilku z nich ostatecznie ją wybiera. – Wynika to po części ze strachu przed skalą trudności a po części przed narażaniem się na ewentualne skutki związane z promieniowaniem. Chciałbym przekonać młodych lekarzy, że można wykonywać tę pracę bezpiecznie - mówi nowy prezes PTMN.
Innym wyzwaniem jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o medycyny nuklearnej wśród pacjentów. – Zdarzają się chorzy, którzy boją się tego „niewidzialnego” promieniowania jako sposobu diagnozowania i leczenia. Staram się z nimi rozmawiać i rozwiewać ich obawy, mówiąc, że w rękach specjalistów są bezpieczni. Przypominam, że jeszcze nie tak dawno wielu pacjentów miało zastrzeżenia do ultrasonografii lub mammografii. Te czasy, na szczęście, minęły – mówi lekarz.
Dr Kołodziejczyk jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, przez długi czas kierował Zakładem Medycyny Nuklearnej w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od kilku lat pełni w Zakładzie funkcję koordynatora-konsultanta oraz dolnośląskiego konsultanta w zakresie medycyny nuklearnej. W zarządzie Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej dr Kołodziejczyk pracuje od 2010 roku. Był sekretarzem PTMN  oraz przez ostatnich siedem lat jego wiceprezesem.
Nowemu prezesowi serdecznie gratulujemy!